Pierwsza rocznica śmierci Arcybiskupa Edmunda Piszcza

0
215

W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie odbyła się Msza św. w intencji zmarłego rok temu arcybiskupa Edmunda Piszcza.

Arcybiskup Edmund Piszcz urodził się 17 listopada 1929 r. w Bydgoszczy. Liceum ogólnokształcące ukończył w 1950 r. w Olsztynie i po uzyskaniu matury wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Chełmińskiej w Pelplinie. Święcenia kapłańskie przyjął 10 maja 1956 r. 3 kwietnia 1982 r. św. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym chełmińskim. Sakrę biskupią przyjął 20 maja 1982 r. z rąk abp. Józefa Glempa. Jego zawołaniem biskupim były słowa zaczerpnięte z listu św. Jana: „Miłujmy czynem i prawdą”.

28 listopada 1985 r. został administratorem apostolskim sede plena diecezji warmińskiej, a od 22 października 1988 r. pełnił urząd biskupa warmińskiego. Po reformie administracyjnej Kościoła w Polsce w 1992 r. papież mianował go pierwszym arcybiskupem metropolitą warmińskim. W 2006 r. przeszedł na emeryturę. Do ostatnich dni swojego życia był aktywny duszpastersko.

Modlitwie w intencji zmarłego przewodniczył abp Józef Górzyński. – Odczuwam przede wszystkim brak. Do końca był aktywny, uczestniczył w pracach kurialnych, ciągle był i kiedy była potrzeba o coś zapytać, była potrzeba szerszej refleksji czy rady, zawsze można było wejść, zapytać… Był zawsze ceniony przez różne środowiska, zapraszany na wiele uroczystości. Do końca podejmował pracę duszpasterską, był cały czas aktywny – podkreśla metropolita warmiński.

BRAK KOMENTARZY