Nowy sezon artystyczny w filharmonii

0
249
fot. Arek Korczin/Filharmonia

15 września rozpoczyna się nowy sezon w filharmonii. Czego można się spodziewać?

Ubiegły sezon artystyczny okazał się bardzo udany. Filharmonicy dali 530 koncertów, których wysłuchało ponad 71 tysięcy melomanów.

– Kultura stanowi niezwykle istotny elementem naszego życia, a samorząd województwa to jej ważny mecenas w regionie – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. – Za podjęte inicjatywy, za zaangażowanie i pełną pasji pracę, wzbogacającą kulturę Warmii i Mazur wszystkim pracownikom Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej gorąco dziękuję.

78. sezon zainauguruje twórczość najwybitniejszego kompozytora Warmii i patrona filharmonii, którego muzyka krzepiła pokolenia naszych rodaków.

Urodzony w Barczewie i wychowany nad jeziorami Feliks Nowowiejski często podróżował nad morze. Polskiemu morzu poświęcił operę „Legenda Bałtyku”, której uwertury dziś posłuchamy.

Wieczór uświetni także m.in. popisowe dzieło włoskiego wirtuoza skrzypiec Niccola Paganiniego – Koncert skrzypcowy D-dur. Wykona je chiński skrzypek, laureat ostatniej edycji prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu – Qingzhu Weng, któremu będzie towarzyszyć orkiestra olsztyńskich filharmoników pod batutą Anny Sułkowskiej-Migoń.

W otwieranym repertuarze znajdzie się aż 20 koncertów symfonicznych z udziałem wybitnych polskich i zagranicznych artystów. W Roku Mikołaja Kopernika nie sposób nie wspomnieć o wydarzeniu, które odbędzie się dla uczczenia 550. rocznicy urodzin wielkiego astronoma. Bartosz Smorągiewicz skomponował z tej okazji Koncert na wiolonczelę, którego prawykonanie usłyszymy 1 grudnia.

1 maja to świętowanie 20-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, które także zostanie uhonorowane koncertem w wykonaniu olsztyńskich filharmoników.

To wydarzenie, nie tylko o artystycznej, ale także o społecznej randze, nasi muzycy planują uczcić w przestrzeni silnie związanej z Funduszami Europejskimi.

Oprócz tego na program 78. sezonu złożą się tradycyjnie m.in. koncerty dla najmłodszych melomanów, koncerty kameralne, rodzinne i przeznaczone dla młodzieży szkolnej. W nowym sezonie zostanie wznowiony cykl JAZZ w Filharmonii.

Do kalendarza imprez kulturalnych na Warmii i Mazurach wpisał się także festiwal muzyki filmowej Arena Festival film & music, który swój sukces zawdzięcza dobrej współpracy Filharmonii oraz Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Ósma edycja Festivalu tradycyjnie zbiegnie się z zakończeniem sezonu artystycznego w filharmonii.

– To tylko niektóre z wydarzeń czekające nas w nadchodzącym sezonie – dodaje marszałek Brzezin. – Pokazują one, jak ważną rolę w kształtowaniu życia muzycznego w regionie spełnia Filharmonia – miejsce, gdzie sztuka wysoka przeplata się z występami najlepszych artystów muzyki rozrywkowej. Na której scenie jest również przestrzeń dla rodzimych twórców.

BRAK KOMENTARZY