Nowoczesny angiograf w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie

0
392

Jeszcze bezpieczniejsze i dużo krótsze operacje, z zaledwie kilkumilimetrowym nacięciem, bez ryzyka dużych krwawień i powikłań – takie możliwości stwarza wysokiej klasy angiograf, czyli aparat umożliwiający obrazowanie naczyń krwionośnych człowieka.

Od niedawna w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie znajduje się jedyny taki aparat w północno-wschodniej Polsce i jeden z nielicznych działających w szpitalach pediatrycznych w kraju. – Wykonane do tej pory z zastosowaniem angiografu zabiegi guzów oraz wad, urazów odbyły się bez powikłań z pełnym sukcesem terapeutycznym – podkreśla dr n. med. Grzegorz Wasilewski, koordynator Pracowni Badań Naczyniowych w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.

Od maja działa w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie Pracownia Badań Naczyniowych, która po-wstała na bazie jednej z sal operacyjnych. Jest ona wyposażona w najnowocześniejszy angiograf, czyli aparat służący do obrazowania naczyń krwionośnych. Zakupiony angiograf jest jednym z naj-lepiej wyposażonych aparatów do zabiegów radiologii interwencyjnej z zakresu onkologii, dostęp-nych na rynku. Dodatkowo został zakupiony aparat usg i strzykawka automatyczna do podania środka kontrastowego.

– W Pracowni Badań Naczyniowych możemy wykonywać pełne spektrum zabiegów z zakresu radio-logii i neuroradiologii zabiegowej – podkreśla dr n. med. Grzegorz Wasilewski, koordynator Pracowni Badań Naczyniowych w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. – Zabiegi te polegają na badaniu naczyń, ocenie unaczynienia, np. guzów. W zależności od schorzenia możemy zamykać (embolizacja) albo poszerzać tętnice, żyły także z jednoczasowym podaniem leków.

BRAK KOMENTARZY