Plażówka wraca na Warmię i Mazury

0
304

Od 30 maja do 2 czerwca Stare Jabłonki ponownie staną się areną zmagań siatkarskich dwójek. Znany nie tylko w regionie, ale na całym świecie Beach Pro Tour Challenge wraca na Warmię i Mazury z pełną mocą.

– Bardzo się cieszę, że impreza o takiej randze będzie u nas ponownie rozgrywana – mówi Marcin Kuchciński, marszałek województwa. – Jestem bardzo wdzięczny organizatorom, że możemy wrócić do inicjatywy, która rozsławiła nie tylko Stare Jabłonki, nie tylko Ostródę, ale także województwo warmińsko-mazurskie na całym świecie. My jako widzowie zachwycamy się tym wydarzeniem, natomiast praca organizacyjna, którą trzeba wnieść podczas rozmów, negocjacji i przygotowania całej imprezy jest ogromna, co bardzo doceniam. Turniej w Starych Jabłonkach jest wielkim wydarzeniem promocyjnym dla całego regionu. Bardzo się cieszę, że jako samorząd województwa możemy być partnerem tego turnieju.

Volleyball World Beach Pro Tour Warmia Mazury Challenge to ważna sportowo impreza, podczas której siatkarze i siatkarki będą rywalizować o punkty do klasyfikacji olimpijskiej, dzięki którym będą mogli wystąpić na zbliżających się wielkimi krokami igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Stare Jabłonki to miejscowość z siatkarskimi tradycjami. To właśnie tutaj w latach 2004-2014 odbywały się turnieje z ówczesnego cyklu World Tour, a zorganizowane mistrzostwa świata z 2013 roku przez wiele osób uważane są za najlepsze w historii tej dyscypliny sportu.

– Kiedy rok temu rozmawialiśmy o tym, czy podjąć próbę organizacji tego wydarzenia, uznaliśmy, że siatkówka plażowa w Starych Jabłonkach to nie jest tylko moje marzenie, ale także wielu innych osób – mówi Tomasz Dowgiałło, dyrektor turnieju i prezes zarządu Hotelu Anders w Starych Jabłonkach. – Ze strony sportowej mamy zapewnienie, że pojawią się wszystkie najlepsze zespoły, w tym kilka par mistrzowskich. Przygotowujemy także całe święto siatkarskie, które będzie obudowane wieloma atrakcjami, więc mam nadzieję, że uda nam się zapełnić nasz stadion do ostatniego miejsca.

W minionych latach w Polsce były rozgrywane tylko turnieje siatkówki plażowej niższej rangi – Futures. Rozgrywki rangi Challenge to drugi co do ważności turniej w całej klasyfikacji, podczas którego siatkarze i siatkarki zdobywają punkty do klasyfikacji olimpijskiej. Beach Pro Tour Warmia Mazury Challenge to część cyklu turniejów zaplanowanych przez FIVB (Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej) na 2024 rok, których zwieńczeniem będzie turniej finałowy z udziałem najlepszych par sezonu, który odbędzie się na początku grudnia w Katarze.

– Mam nadzieję, że tegoroczny turniej to kolejny krok do organizacji jeszcze większej imprezy, która ma szansę odbyć się w Starych Jabłonkach – dodaje Jacek Kasprzyk z Polskiego Związku Piłki Siatkowej. – Dzięki wsparciu marszałka województwa warmińsko-mazurskiego jesteśmy coraz bliżej imprezy rangi mistrzowskiej. Warmia i Mazury na to zasługują.

W turnieju na Warmii i Mazurach wezmą udział 32 pary męskie i żeńskie. Połowa z nich, czyli 16 ma zapewnioną kwalifikację na podstawie rankingu. Pozostała część zawodniczek i zawodników będzie musiała rozegrać turniej kwalifikacyjny, który rozpocznie się  w czwartek 30 maja. Finały zaplanowano na 1 i 2 czerwca. Łączna pula nagród wynosi 150 tys. dolarów.

BRAK KOMENTARZY