Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych

0
1055

Cztery nowe stanowiska przewiduje nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Pensja zasadnicza od 2100 lub 2200 zł.

Chodzi o organizatora pomocy społecznej, organizatora usług społecznych, koordynatora indywidualnych planów usług społecznych oraz organizatora społeczności lokalnej. Uzupełnienie dotychczasowego rozporządzenia płacowego o nowe stanowiska pomocnicze i obsługi konieczne jest ze względu na wchodzące 1 stycznia w życie przepisy, pozwalające gminom na tworzenie nowych jednostek organizacyjnych w postaci centrów usług społecznych.

W przypadku organizatora pomocy społecznej zaproponowano poziom zaszeregowania dla tego stanowiska na poziomie XVIII kategorii (minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego —2200 zł), a w przypadku pozostałych stanowisk, tj. organizatora usług społecznych, koordynatora indywidualnych planów usług społecznych oraz organizatora społeczności lokalnej — kategorię zaszeregowania XVII (minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego — 2100 zł).

„Wyższa kategoria zaszeregowania w przypadku organizatora pomocy społecznej wynika z wyższych kwalifikacji oraz doświadczenia zawodowego stawianego osobom kandydującym na to stanowisko” – wyjaśnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jak przypomina, zgodnie z ustawą o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych, organizatorem pomocy społecznej może być osoba, która spełnia m.in. wymogi, o art. 122 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej, tj. posiada co najmniej 3-letni staż pracy w pomocy społecznej oraz specjalizację z zakresu organizacji pomocy społecznej.

Organizator pomocy społecznej będzie kierował zespołem do spraw realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej (w przypadku centrum utworzonego w wyniku przekształcenia funkcjonującego w gminie ośrodka pomocy społecznej), a także będzie organizował wykonywanie przez centrum zadań z zakresu pomocy społecznej.

Z kolei w przypadku stanowiska organizator usług społecznych wymagane jest m.in. wykształcenie wyższe, co najmniej 2-letnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym w podmiotach wykonujących usługi z zakresu, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych, a także ukończenie szkolenia z zakresu zarządzania i organizacji usług społecznych.

Organizator usług społecznych będzie kierował zespołem do spraw organizowania usług społecznych. Do jego zadań będzie należało w szczególności organizowanie usług społecznych realizowanych przez centrum, prowadzenie na bieżąco rozeznania potrzeb wspólnoty samorządowej.

Źródło: Serwis PAP

BRAK KOMENTARZY