Nowe wozy strażackie i przebudowana remiza. W gminie Świątki będzie jeszcze bezpieczniej

0
3238
Lekki wóz bojowy trafi do OSP w Kwiecewie, a średni do OSP w Świątkach

W Świątkach miała miejsce uroczystość, związana z oddaniem do użytku przebudowanej remizy strażackiej. Dodatkowo Ochotnicze Straże Pożarne w Świątkach i Kwiecewie otrzymały nowe wozy strażackie.

W pomieszczeniu, w którym teraz jest remiza, była kiedyś sala występowa.  Został tutaj podniesiony dach. Ściany zostały przerobione, filary wykrojone, dwa wrota zostały wstawione. Mamy miejsce w tej chwili na trzy pojazdy, a po drugiej stronie obiektu mamy jeszcze jeden garaż. W tej chwili jesteśmy w stanie wszystkie samochody pomieścić w jednym miejscu, gdzie wcześniej nie było to możliwe – powiedział Sławomir Kowalczyk wójt gminy Świątki.

Podczas uroczystości Ochotnicza Straż Pożarna w Kwiecewie otrzymała na własność lekki wóz bojowy, a OSP w Świątkach średni wóz bojowy. Lekki wóz bojowy kosztował 306 tysięcy złotych, średni wóz bojowy 840 tysięcy złotych, a przebudowa remizy 240 tysięcy złotych.

Nie udałoby się pozyskać tego wszystkiego, gdyby nie środki zewnętrzne. Lekki wóz bojowy, był sfinansowany, w głównej mierze ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz gminy Świątki. Średni wóz bojowy był sfinansowany ze środków Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego, Wojewódzkiego Funduszu  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz ze środków gminnych. Przebudowa remizy została sfinansowana m.in. ze środków Starostwa Powiatowego w Olsztynie, Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego i środków gminnych.

Jeżeli chodzi specyfikację tych wozów, to lekki wóz bojowy, jest to wóz sześcioosobowy o pojemności zbiornika wody 1200 litrów. Jest on bardziej ukierunkowany na ratownictwo drogowe, ale spokojnie sobie poradzi również podczas ewentualnego pożaru. Średni wóz bojowy, który otrzymała jednostka w Świątkach posiada zbiornik wody, o pojemności 2400 litrów. Posiada wyposażenie drogowe, kominowe i ma zdecydowanie wszystko co potrzebne do zabezpieczenia miejsca wypadku, czy pożaru.

Przedstawiciele OSP w Świątkach nie ukrywają, że ten dzień jest dla nich wielkim wydarzeniem- Dla nas jest to ogromne ułatwienie. Teraz będziemy mieli wszystko w jednym miejscu. Wcześniej mieliśmy samochody rozrzucone, więc będzie nam łatwiej. Wszystkie ubrania i narzędzia mamy w jednym budynku, więc bardzo się z tego cieszymy – powiedział Franciszek Płotnikowski, naczelnik OSP w Świątkach.

Podczas uroczystości miało miejsce przekazanie kluczyków do wozów, dla Prezesów Ochotniczych Straży Pożarnych, przecięcie wstęgi i tym samym oficjalne otwarcie remizy strażackiej, a także okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości. Szersza relacja z uroczystości będzie dostępna w papierowym wydaniu Wiadomości Gazety Warmińskiej (18.12.2019r.)

Fotorelacja:

 

 

BRAK KOMENTARZY