Żołnierze Niezłomni – upodleni i odarci z zasług, wyklęci przez władze PRL-u ginęli w łagrach i więzieniach nękani przez swoich oprawców. Świat o nich zapomniał na długie lata, a ich bohaterskie czyny zostały wydarte z kart historii Polski. Dziś, 1 marca, hołd złożyli im mieszkańcy Warmii i Mazur obecni na Obywatelskich Obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W uroczystościach zorganizowanych przez Okręg Warmińsko-Mazurski Polskiego Związku Żołnierzy AK uczestniczył wojewoda Artur Chojecki, który objął je honorowym patronatem.
Na akademię, mającą przywrócić pamięć bohaterów niepodległościowego podziemia, przybyli między innymi: arcybiskup senior Edmund Piszcz, poseł na Sejm Iwona Arent, wicemarszałek Marcin Kuchciński, zastępca dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu gen. bryg. Marek Sokołowski, szef WSzW w Olsztynie płk dypl. Andrzej Szczołek, kierownicy instytucji, nieliczni już Żołnierze Wyklęci oraz członkowie ich rodzin, kombatanci, a także młodzież z olsztyńskich szkół. Uczestnicy wysłuchali prelekcji historycznej poświęconej losom Żołnierzy Wyklętych przygotowanej przez naczelnika olsztyńskiej Delegatury IPN Waldemara Brendę, który przedstawił sylwetkę płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”, zamordowanego 1 marca 1951 roku przez funkcjonariuszy UB. Podczas uroczystości wręczone zostały również patenty oficerskie oraz mianowania na wyższe stopnie wojskowe.
Następnie uczestnicy obchodów udali się pod pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, gdzie odczytano Apel Pamięci, a także złożono kwiaty i wieńce.
Dziś, kiedy stoimy przy Pomniku Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, wspominamy bohaterstwo tych, dla których wolność Ojczyzny była zawsze wartością największą. Wspominamy ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH, ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH, którzy z bronią w ręku walczyli najpierw przeciw nazizmowi, a następnie przeciw sowietyzmowi. Nie mieli szans na wygraną, nie mogli liczyć na jakąkolwiek pomoc zewnętrzną. Walczyli, ponieważ kochali Ojczyznę. Chcieli, aby Ojczyzna była naprawdę wolna. Komuniści, w brutalnej propagandzie, robili z nich bandytów, chcieli ich wymazać z narodowej pamięci. Ale naród pamiętał! Obecnie, dzięki inicjatywie śp. Prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego, każdego roku 1 marca świętujemy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” pokazując, że to właśnie im, naszym bohaterom, historia przyznała rację – powiedział wojewoda Artur Chojecki.
Święto to zostało ustanowione w 2011 r. w hołdzie „Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.