Naukowcy z UWM opracowują wirtualny ekoprzewodnik

0
436
Adult female taking a photo with her phone of a swan with wings spread on the pond bank. Concept of animals in the wild.
Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pomogą opracować ekoaplikację do używania w telefonach. Dzięki niej można będzie poznać Krainę Wielkich Jezior Mazurskich w atrakcyjny i przystępny sposób.

Naukowcy z Wydziału Biologii i Biotechnologii na zlecenie Fundacji HumanDoc pomogą przygotować specjalną aplikację, która pozwoli poznać przyrodnicze ciekawostki Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Po zainstalowaniu w telefonie, wirtualny przewodnik, głosem znakomitej lektorki Krystyny Czubówny, oprowadzi turystę po Krainie Wielkich Jezior, pokaże najciekawsze szlaki, opowie o siedliskach ptaków, rzadkich roślinach, pomnikach przyrody. Ale też, dzięki wykorzystaniu możliwości tzw. rzeczywistości rozszerzonej (Augmented Reality) przestrzeże, co się może stać, gdy przestaniemy dbać o przyrodę. Aplikacja będzie darmowa i dostępna dla każdego.

W projekcie uczestniczą dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM, ekolog, entomolog z Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska UWM oraz prof. dr hab. Iwona Bogacka, dziekan Wydziału Biologii i Biotechnologii. Prawdopodobnie wkrótce dołączy do nich dr hab. Anna Biedunkiewicz z Katedry Mikrobiologii Mykologii UWM. Na czym będzie polegała ich rola?

– Naszym zadaniem będzie adjustacja merytoryczna i weryfikacja krótkich tekstów, które pojawiać się będą w ekoaplikacji. Mówiąc najprościej, dopilnujemy, aby przekaz był poprawny od strony naukowej i użyteczny dla każdego, kto zechce skorzystać z aplikacji – wyjaśnia prof. St. Czachorowski, który jest jednym z najbardziej znanych w Polsce popularyzatorów ekologii, a jego blog popularnonaukowy „Profesorskie Gadanie” od lat plasuje się w czołówce najchętniej czytanych przez miłośników przyrody.

Projekt, w którym uczestniczą naukowcy z UWM, ma charakter edukacyjny i wdrożeniowy. Oprócz naszego Uniwersytetu biorą w nim udział Mazurski Park Krajobrazowy oraz Urząd Miasta Giżycko.

– Fundacja zwróciła się do nas z propozycją współpracy, ze względu na nasz dotychczasowy dorobek i doświadczenie w zakresie edukacji i upowszechniania wiedzy ekologicznej – dodaje prof. Czachorowski.

BRAK KOMENTARZY