Następne chronione drzewa na liście

0
303

Olsztyńscy radni zdecydowali o objęciu specjalną ochroną kolejnych drzew na terenie stolicy Warmii i Mazur. To kolejny miesiąc, w którym podejmowane są tego typu decyzje.

Odznaczają się indywidualnymi cechami, które wyróżniają je wśród innych. Do rejestru pomników przyrody mogą trafić twory szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej.

Tym razem ustanawiamy cztery pomniki przyrody mówi dyrektorka Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna, Ewa Łukasik-Błażejewicz. – Tą formą ochrony zostało objętych łącznie pięć drzew rosnących w różnych lokalizacjach na obszarze naszego miasta.

Te drzewa to: buk pospolity zlokalizowany przy pl. Trzech Krzyży (naprzeciwko Teatru Jaracza), lipę szerokolistną (ul. Konopnickiej, skwer przed kościołem), lipę drobnolistną wraz z podrostem dębem szypułkowym (ul. Kalinowskiego) i dąb szypułkowy (ul. 22 Stycznia w Park Centralnym – skarpa w rejonie skrzyżowania ul. Plater i ul. Kościuszki). O wpis trzech pierwszych z tych drzew do rejestru pomników przyrody wystąpili mieszkańcy Olsztyna.

Najbardziej imponującym drzewem spośród objętych ochroną jest lipa drobnolistna z okolic ul. Kalinowskiego.

Jej pień ma obwód 505 cm – na tle drzewostanu w tej części miasta, wyraźnie wyróżnia się okazałymi rozmiarami. Drzewo ma ponad 200 lat, odznacza się dobrą żywotnością. Dąb szypułkowy rosnący w jej pobliżu samodzielnie nie spełnia kryteriów do uznania za pomnik przyrody, jednak jest drzewem towarzyszącym lipie, rośnie w jej rzucie korony, stąd ochroną objęto oba drzewa łącznie.

Poza tym buk pospolity rosnący przy ul. 1 Maja ma obwód pnia 313 cm i ponad 230 lat. Natomiast lipa szerokolistna, mimo iż nie osiągnęła pomnikowych parametrów pnia, kwalifikuje się do nadania jej statusu pomnika przyrody zarówno ze względu na walory przyrodnicze, estetyczne, kulturowe jak i historyczne.

BRAK KOMENTARZY