Minister zdrowia zapowiada nowy pakiet obostrzeń

0
272

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w poniedziałek wprowadzenie w Polsce pakietu alertowych obostrzeń. Ma to związek m.in. z rozprzestrzenianiem się nowego warianta wirusa – omikrona. 

Pakiet ma dwa elementy. Pierwszy dotyczy uszczelnienia granic i polega na zakazie lotów do siedmiu krajów, zgodnie z rekomendacjami Europejskiej Agencji ds. Kontroli Zakażeń. Są to Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe. Osoby, które będą wracały z tych krajów – niezależnie jaką drogą – będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni i nie będzie możliwości zwolnienia z tej kwarantanny testem.

Do 14 dni zostaje też wydłużona kwarantanna dla osób, które podróżują do Polski z krajów spoza strefy Schengen. Możliwość zwolnienia ich z kwarantanny istnieje od 8. dnia po teście PCR.

Minister zapowiedział też zmianę limitów w instytucjach kultury, kościołach, hotelach, lokalach gastronomicznych, obiektach sportowych. We wszystkich tych obiektach, w których do tej pory istniał limit zapełnienia 75 proc. (bez osób zaszczepionych) zostaje on zmniejszony do 50 proc.

Zmieniony zostaje też limit osób na zgromadzeniach i uroczystościach, na których mogło być 150 osób; nowy limit to 100 osób. Chodzi m.in. o wesela, komunie i dyskoteki.

Na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi limit zostaje zmniejszony z 500 do 250 osób.

W takich obiektach jak siłownie, kluby, centra fitness, muzea, kasyna, gdzie obowiązywał limit 1 osoba na 10 m2, zostaje on podniesiony do wskaźnika 1 osoba na 15 m2.

Nowe regulacje będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia.

Pytany o to, jak np. restaurator ma technicznie sprawdzać, czy klient jest zaszczepiony, czy ma prawo zapytać o certyfikat covidowy i co, kiedy klient odmówi jego okazania, Niedzielski ocenił, że “to jest bardzo prosta sytuacja”.

“Rozporządzenie daje takie możliwości organizatorom, żeby w ramach organizowanych przez siebie przedsięwzięć określali regulaminy. Wewnętrznie mogą one oznaczać, że jeżeli jest jakiś limit, to do limitu (osób) się wpuszcza. Jeżeli limit zostaje przekroczony, to zgoda osoby okazującej paszport (covidowy) na to, żeby wejść, jest domyślna. Jeżeli nie okazuje, to po prostu nie wejdzie. Tak powinny być skonstruowane regulaminy” – powiedział Niedzielski.

“Teraz pracujemy nad tym, aby do ustawy dokleić możliwość weryfikowania tego. Niemniej postanowiliśmy, że zostanie zwiększona liczba kontroli, które są skierowane do przedsiębiorców. Jeśli będziemy widzieli, że ta kwestia jest nieweryfikowana, że są przekroczone limity, to siłą rzeczy to jest podstawa do wręczenia odpowiedniej kary czy mandatu dla prowadzącego działalność gospodarczą” – podkreślił minister.

Według niego jesteśmy w apogeum IV fali pandemii. “Teraz spodziewamy się, że albo te wzrosty wyhamują i będą utrzymywały się na tym stabilnym poziomie. Ale oczywiście też myślimy o bardziej optymistycznym scenariuszu, że ta liczba będzie spadała. Taki sposób myślenia do tej pory przyjmowaliśmy, że mamy sytuację pod kontrolą, tzn. jesteśmy w przewidywalny sposób zarządzać walką z pandemią, mając pojęcie, jakie będą wzrosty, trendy i co będzie działo po stronie szpitali” – powiedział szef MZ.

Jak dodał, w dwóch województwach: lubelskim i podlaskim mamy do czynienia ze spadkiem nowych zakażeń. Natomiast na Mazowszu, które “często przesądza o nowych trendach”, widać, że IV fala hamuje, a w pozostałych regionach “mamy kontynuację wzrostu”.

“Szczególnie niepokoi sytuacja na Śląsku, gdzie te dynamiki są stosunkowo duże i tam mamy też stosunkowo dużą liczbę mieszkańców” – podkreślił.

ŹRÓDŁO: PAP

BRAK KOMENTARZY