Medale Prodesse Auso

0
304

W uroczystość św. Andrzeja Apostoła, patrona archidiecezji warmińskiej, abp Józef Górzyński wręczył medale “Prodesse Auso”. – Wyróżnieni to ludzie często pracujący w zaciszu parafii i wspólnot. Można powiedzieć, że świat o nich nie wie – podkreśla metropolita warmiński.

Medal przyznaje się dla uznania postawy moralnej i społecznej oraz zaangażowania na rzecz ewangelizacji, kultury chrześcijańskiej, obrony życia poczętego, sztuki i zabytków sakralnych, dobroczynności, edukacji i wychowania chrześcijańskiego oraz praw człowieka.

Wyróżnieni to osoby, które uczestniczą w sposób bardziej zaangażowany w życiu diecezji. To ludzie często pracujący w zaciszu parafii i wspólnot. Można powiedzieć, że świat o nich nie wie. Ten medal jest właśnie po to, aby przy okazji jego wręczenia o nich mówić, by świat się dowiedział, jaką ważną rolę odgrywają w niesieniu dobra podkreśla abp Józef Górzyński.

O przyznanie medalu najczęściej wnioskują proboszczowie. To oni na co dzień widzą pracę wiernych. – Pani Łucja wielokrotnie przez nasz Caritas była stawiana za przykład zaangażowania i działalności. Nie miałem wątpliwości, że jest godna wyróżnienia. Miałem wielkie szczęście i zaszczyt, będąc proboszczem, że miałem przy sobie taką osobę – podkreśla ks. Romulad Zapadka z parafii bł. Stefana Wyszyńskiego w Olsztynie.

Prowadzimy akcje organizowane przez Caritas Archidiecezji Warmińskiej, jak również opiekujemy się osobami potrzebującymi i chorymi. Odwiedzamy ludzi samotnych. Pochodzę z rodziny wielodzietnej, katolickiej. Wiarę przekazywali moi dziadkowie i rodzice. Kocham Kościół, a miłość, którą Jezus mnie otacza, staram się przekazywać innym. Lubię pomagać – uśmiecha się Łucja Naguschewska, która od osiemnastu lat koordynuje m.in. działalność parafialnego Caritas.

Kiedy otrzymuję telefon, że trzeba iść komuś pomóc, po prostu idę. Żyję Ewangelią i staram się swoim życiem dać przykład, że dobro jest piękne. Otacza mnie wiele osób, które razem ze mną pracują na rzecz drugiego człowieka. Cieszę się, że jako parafia zostaliśmy docenieni w mojej osobiedodaje.

Ksiądz Andrzej Baj, proboszcz parafii św. Jana Bosko w Olsztynie, poprosił o przyznanie medalu swojemu tacie. – Odkąd zostałem proboszczem, mój tata Tadeusz bardzo ofiarnie pracuje w parafii. Poświęcił swoje życie dla budowy kościoła. Pracuje ciężko, od rana do wieczora. Bez wahania mogę stwierdzić, że mimo swoich osiemdziesięciu lat jest tytanem pracy – argumentuje ks. Andrzej.

Większość prac przy budowie nowej świątyni odbywa się systemem gospodarczym. Kiedy parafia otrzymała żerdzie na rusztowania, pan Tadeusz przez wiele dni od rana do wieczora korował je. – Wspólnie z tatą wykonaliśmy wiele prac, począwszy od szalunków, zalewania ich betonem, po ławki do kościoła i wszystkie drewniane sprzęty. Kiedy w zeszłym roku murowaliśmy wieżę kościoła, obkładaliśmy ją cegłą rozbiórkową. W sumie wykorzystaliśmy osiem i pół tysiąca cegieł. Tata, z niewielką pomocą innych, sam je wyczyścił i podawał murarzowi. Ładował je na dźwig, wciągał na rusztowanie, później wchodził po drabinie, żeby je rozładować. Mówi do mnie: „Wiesz, ile razy dziś wchodziłem na górę? Osiemnaście razy, tam i z powrotem”. Pracuje z wielkim poświęceniem – podkreśla ks. Baj.

Odznaczeni:

  • Tadeusz Baj – parafia św. Jana Bosko w Olsztynie;
  • Łukasz Czechyra – przez 13 lat dziennikarz „Gościa Niedzielnego”;
  • Adam Jaszczuk – parafia NMP Nieustającej Pomocy w Słupach;
  • Tadeusz Kochański – parafia Wniebowzięcia NMP we Fromborku;
  • Bożena Mączyńska – parafia NMP Zwycięskiej w Łabędniku;
  • Łucja Naguschewska – parafia bł. Stefana Wyszyńskiego w Olsztynie;
  • Wojciech Ruciński – wieloletni prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej;
  • Regina Skarżyńska – parafia św. Anny w Babiaku;
  • Józef Sławiński – pracownik Domus Mariae w Gietrzwałdzie.

ŹRÓDŁO: Archidiecezja Warmińska 

BRAK KOMENTARZY