PAN z nową siedzibą

0
344

Wielkie święto dla środowiska naukowego Olsztyna, jak i całej stolicy Warmii i Mazur. W piątek (1 grudnia) oficjalnie została otwarta nowa siedziba Instytutu Rozrodu Zwierząt i Żywności Polskiej Akademii Nauk.

Otwarcie obiektu zlokalizowanego tuż przy Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym w tym roku jest dość symboliczne. Dekadę temu została bowiem zainaugurowana działalność Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i Białymstoku.

Budowa nowej siedziby IRZiŻ to największa inwestycja w infrastrukturę naukową współfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020.

– Celem inwestycji jest ulokowanie w niej wszystkich operacji Instytutu obecnie prowadzonych w rozproszeniu, jak również przeniesienie do Olsztyna zakładów Instytutu funkcjonujących obecnie w Białymstoku – mówi dyrektor Instytutu, prof. Mariusz Piskuła. -Teraz oddziały i zakłady są w czterech lokalizacjach. W Olsztynie pracujemy przy ul. Tuwima i ul. Bydgoskiej, natomiast w Białymstoku w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym i przy Uniwersytecie Medycznym.

Nowa infrastruktura to m.in. część administracyjna, pomieszczenia do prowadzenia nieklinicznych badań biomedycznych, zakłady badawcze i pracowni zintegrowanych ulokowanych w laboratoriach typu “open space”. To także najbliższe otoczenie, czyli drogi, parkingi, tereny zielone.

– Nowa siedziba Instytutu to spełnienie marzeń kilku pokoleń naukowców – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – To będzie ważny impuls do dalszego rozwoju tej jednostki. Jednocześnie ulokowanie obiektu przy Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym uważam za znakomity pomysł, tworzący nową przestrzeń do rozwoju nauki w naszym mieście, z opcją przekuwania jej w praktyczne i innowacyjne rozwiązania.

Realizacja inwestycji kosztowała 109 mln zł, z czego 79 mln zł to dofinansowanie unijne. Siedziba jest zlokalizowana przy ul. Trylińskiego 18.

BRAK KOMENTARZY