Letni wypoczynek młodzieży możliwy pod pewnymi warunkami

0
564
Latem będzie można wypoczywać pod pewnymi warunkami

Podczas trwania pandemii wiele osób zastanawiało się, jak będą wyglądać wakacje. Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Sanepidem przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży.

– Obecna sytuacja epidemiczna w kraju pozwala na potwierdzenie, że wypoczynek letni dzieci i młodzieży w 2020 r. będzie mógł się odbyć, przy uwzględnieniu określonych ograniczeń sanitarnych. Należy jednak zaznaczyć, że sytuacja nadal jest dynamiczna i może ulec zmianie informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Wypoczynek może być zorganizowany tylko w obiektach, bazach i miejscach spełniających warunki bezpieczeństwa. Obiekty powinny być przeznaczone dla wypoczynku dzieci i młodzieży. W trakcie trwania wypoczynku należy ograniczyć odwiedziny ze strony osób z zewnątrz.

W jednym pokoju czy namiocie powinni być zakwaterowani uczestnicy z tej samej grupy, w której prowadzi się zajęcia. Liczba osób zakwaterowanych w jednym pokoju nie może przekraczać 4 osób przy zachowaniu powierzchni 4 m2  na 1 osobę.  Minimalna przestrzeń przy prowadzeniu zajęć w pomieszczeniu nie może być mniejsza niż 4 mna 1 osobę.

Pomiędzy turnusami obiekt powinien być poddany dodatkowemu sprzątaniu i dezynfekcji powierzchni dotykowych:  poręczy, klamek, blatów, włączników itp. Organizator wypoczynku zobowiązany jest do zapewnienia środków higieny osobistej, środków ochrony osobistej dla personelu oraz uczestników, jeśli nie zrobili tego rodzice.

Przebywanie na ogólnodostępnych plażach i kąpieliskach powinno być zorganizowane tak, aby ograniczyć bezpośredni kontakt z osobami trzecimi, przez wyznaczenie przestrzeni dla konkretnej grupy. Organizator zobowiązany jest również do ustalenia szybkiego sposobu komunikacji z rodzicami np. w przypadku sytuacji podejrzenia zakażenia lub wystąpienia jakichkolwiek komplikacji podczas pobytu na wypoczynku.

Tych wytycznych jest bardzo dużo. Główny Inspektorat Sanitarny przed wydaniem pozwolenia na zorganizowanie wypoczynku w danym miejscu, najpierw sprawdzi dokładnie, czy takie miejsce spełnia wszystkie warunki sanitarne. Wszystkie te kontrole, a także przygotowane wytyczne mają sprawić, żeby rodzice czuli się spokojni, gdy wysyłają dziecko na wakacyjny wypoczynek.

Minister Edukacji Dariusz Piontkowski zaznaczył, że dziecko wybierające się na taki zorganizowany wypoczynek, musi być zdrowe.

Źródło: gov.pl/własne

BRAK KOMENTARZY