Kolejne nazwiska już w alei sław

0
366

Deptak wzdłuż wybrzeża jez. Ukiel zachwyca nie tylko widokami na największy olsztyński akwen. To także wyjątkowy trakt, który przypomina o najlepszych sportowcach związanych z naszym miastem.

Wyboru sportowców, którzy zostają uhonorowani okolicznościowymi tablicami dokonuje powołana przez Fundację Olsztyński Laur Sportowy Kapituła. Właśnie pojawiły się tablice z piątką kolejnych wybitnych zawodników.

– W alei znajdziemy nazwiska tych najwybitniejszych – przypomina prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – To mistrzowie olimpijscy, medaliści najważniejszych imprez. To bezsprzeczne gwiazdy nie tylko lokalnych czy regionalnych aren.

W 2023 roku w Alei pojawiły się tablice z imieniem, nazwiskiem uhonorowanego, dyscypliną sportu oraz pamiętnym sukcesem następujących zawodników:
* Stanisław Olszewski – zawodnik, szkoleniowiec i działacz sportów motorowych. W swojej karierze zdobył dwukrotnie mistrzostwo Europy w rajdach enduro w klasie do 75 ccm (1979, 1980) oraz wicemistrzostwo Europy w tej samej konkurencji w 1978 roku,
* Krzysztof Wiesław Hołowczyc – rajdowiec, kontynuator sportu samochodowego na Warmii i Mazurach. Trzykrotny zdobywca tytułu rajdowego mistrza Polski (1995, 1996, 1999), raz mistrza Europy (1997),
* Zbigniew Ludwichowski – trener lekkiej atletyki, opiekun szkoleniowy. Specjalizował się w biegach na 400 i 800 metrów. Zajmował się indywidualnym szkoleniem wybitnych zawodników m.in. dwukrotnej olimpijki Wandy Panfil, Celiny Sokołowskiej i żony Bronisławy Ludwichowskiej,
* Krystyna Żołnierowicz – gimnastyczka, trenerka gimnastyki sportowej, współtwórczyni wielkich sukcesów tej dyscypliny w Olsztynie. Wraz z mężem Zbigniewem Żołnierowiczem realizowała program ówczesnej olsztyńskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w gimnastyce sportowej kobiet,
* Zbigniew Żołnierowicz – współzałożyciel Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Był mistrzem Polski AZS w klasie sportowej pierwszej i drugiej. Wraz z żoną stanowili najsłynniejszą parę trenerską w gimnastyce sportowej w Polsce, wychowali kilka generacji czołowych polskich gimnastyczek.

Aleja Sław Olsztyńskiego Sportu została zainicjowana w 2021 roku w pobliżu kapitanatu Centrum Sportowo Rekreacyjnego Ukiel.

ŹRÓDŁO: UM Olsztyn

BRAK KOMENTARZY