Kętrzyn bliżej bezpłatnej komunikacji

0
579

Uruchomienie w Kętrzynie bezpłatnej komunikacji miejskiej planowane jest na 2023 r,

Zakup „elektryków” wraz ze stacjami ładowania jest możliwy dzięki dofinansowaniu w wysokości ponad 6,4 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Łączna wartość projektu wynosi niemal 8 mln zł.

Jako samorząd województwa możemy decydować o tego typu inwestycjach, które nie tylko wpisują się w ideę zrównoważonego rozwoju, ale także skierowane są do mieszkańców regionu. Ekologiczny i bezpłatny transport miejski ma same plusy – mówi marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Gustaw Marek Brzezin.

Samorządowcy z Kętrzyna podpisali umowę na dostawę „elektryków” z firmą Busnex, oficjalnym przedstawicielem marki Yutong w Polsce. Na ulice Kętrzyna wyjadą cztery autobusy Yutong E10, a w ramach kontraktu zostaną także zainstalowane dwie stacje do ich ładowania.

– Do kętrzyńskiej floty dołączą pojazdy, które należą do czołówki najnowocześniejszych autobusów elektrycznych na świecie – tłumaczy Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna. – Mieszkańcy Kętrzyna, już od stycznia 2023 roku będą mogli korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Planujemy rozbudowę linii, a także zwiększenie liczby połączeń wraz z większą częstotliwością poruszania się, gdy flotę powiększymy o kolejne dwa pojazdy.

Yutong E10, którego 4 egzemplarze obsłużą bezpłatną komunikację w Kętrzynie, to 10-metrowy autobus o niskopodłogowej konstrukcji i wydajnym systemie klimatyzacji. Dzięki akumulatorom o pojemności ponad 350 kWh, na jednym ładowaniu osiąga nawet 400 kilometrów. Model E10 z powodzeniem wykorzystują Polkowice, gdzie 9 takich autobusów już od ponad roku służy mieszkańcom miasta, przewożąc miesięcznie od 22 do 28 tysięcy pasażerów.

BRAK KOMENTARZY