Jeśli w samorządach to i w Sejmie. PSL proponuje dwukadencyjność dla posłów

0
3633
foto/https://www.facebook.com/Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz

Wprowadzenie dwukadencyjności w wyborach do Sejmu odświeżyłoby klasę polityczną w Polsce – mówi wiceprzewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego Piotr Zgorzelski (PSL).

Należy obniżyć próg referendalny, aby obywatele mieli realną możliwość odwołania prezydenta czy burmistrza, z którego pracy są niezadowoleni – uważa Piotr Zgorzelski, wiceprzewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego. Polskie Stronnictwo Ludowe proponuje także wprowadzenie dwukadencyjności dla posłów i senatorów.

W opinii posła ludowców, problem nieprawidłowości w samorządach nie tkwi w wielokadencyjności, a w braku możliwości zdymisjonowania włodarza przez wyborców. Jak podkreśla Zgorzelski, próg referendalny jest za wysoki, co daje niewielkie szanse na skuteczną realizację działań podejmowanych przez obywateli.

PSL skrytykowało też projekt ograniczenia kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Jednocześnie ludowcy zaproponowali wprowadzenie dwukadencyjności w wyborach do Sejmu i Senatu. W tym celu rozpoczęli przygotowania do zbierania podpisów pod referendum w tej sprawie.

„Sejm i Senat potrzebują dopływu świeżej krwi, nowych doświadczeń, współczesnej wiedzy i odpowiedzialnej reprezentacji wszystkich Polaków (…) wprowadzenie dwukadencyjności w wyborach do Sejmu odświeżyłoby klasę polityczną w Polsce” – powiedział Zgorzelski.

mm/Kurier PAP

BRAK KOMENTARZY