Gonią terminy. Ostatni dzwonek na wykonania pierwszych czynności wyborczych

0
557
Wytyczne PKW

27 sierpnia upływa termin wykonania pierwszych czynności wyborczych. Tego dnia najpóźniej można podać do publicznej wiadomości informację o okręgach wyborczych. Jest to też ostatni moment, aby zgłosić utworzenie komitetu wyborczego

Podanie do publicznej wiadomości informacji o okręgach wyborczych, liczbie radnych wybieranych w każdym okręgu oraz o wyznaczonej siedzibie terytorialnej komisji wyborczej odbywa się w formie obwieszczenia.

Państwowa Komisja Wyborcza wydała instrukcje na wypadek, gdy do czwartku, 23 sierpnia, nie zostało wydane prawomocne rozstrzygnięcie sądowoadministracyjne w sprawie skargi na uchwałę PKW dotyczącą odwołania od postanowienia komisarza wyborczego w sprawie podziału jednostki samorządu terytorialnego na okręgi wyborcze. W takim wypadku, zgodnie ze stanowiskiem PKW, wybory w tej jednostce samorządu terytorialnego przeprowadza się w okręgach wyborczych ustalonych zaskarżonym postanowieniem komisarza wyborczego.

Gdy do 23 sierpnia nie zapadło rozstrzygnięcie ws. skargi na uchwałę PKW dotyczącą odwołania od postanowienia komisarza wyborczego w sprawie wezwania do dokonania zgodnego z prawem podziału jednostki samorządu terytorialnego, podziału tej jednostki samorządu terytorialnego na okręgi wyborcze niezwłocznie dokonuje komisarz wyborczy. Ta sama procedura dotyczy braku ostatecznego rozstrzygnięcia w przypadku odwołania od postanowienia komisarza wyborczego w sprawie skargi na uchwałę rady jednostki samorządu terytorialnego, które zostało uchylone przez Państwową Komisję Wyborczą.

We wszystkich tych przypadkach komisarz wyborczy wydaje postanowienie w sprawie podziału jednostki samorządu terytorialnego na okręgi wyborcze i niezwłocznie przekazuje je wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) lub staroście albo marszałkowi województwa, w celu podania tych informacji do publicznej wiadomości.

Najpóźniej 27 sierpnia należy też zawiadomić odpowiednio Państwową Komisję Wyborczą lub właściwego komisarza wyborczego – w zależności od skali działania i rodzaju komitetów wyborczych – o utworzeniu komitetu wyborczego.

Państwowej Komisji Wyborczej dokumenty składają komitety wyborcze utworzone przez: partie polityczne, koalicje partii politycznych, stowarzyszenia lub organizacje społeczne (jeżeli zamierzają zgłaszać kandydatów na radnych w więcej niż jednym województwie), a także wyborców (przy kandydatach zgłaszanych w więcej niż jednym regionie).

Jeżeli komitety wyborcze utworzone przez stowarzyszenia lub organizacje społeczne bądź wyborców zamierzają zgłosić kandydatów na radnych tylko w jednym województwie, wtedy składają dokumenty do komisarza wyborczego właściwego ze względu na siedzibę komitetu.

Daty, w których upływają terminy wykonania czynności wyborczych, zawiera kalendarz wyborczy, stanowiący załącznik do rozporządzenia prezesa Rady Ministrów ws. zarządzenia wyborów samorządowych.

W sumie kalendarz zawiera 15 pozycji – dat i związanych z nimi czynności wyborczych. Ostatnią z nich jest głosowanie, które odbędzie się w niedzielę 21 października w godz. 7.00-21.00.

Źródło: Codzienny Newsletter Informacyjny PAP

BRAK KOMENTARZY