Galopujące ceny energii. Samorządy oszczędzają

0
507

Prezydent Olsztyna radzi jak oszczędzać prąd. Urzędnicy nie mogą bez powodu włączać światła. To tylko jeden z licznych samorządów szukających oszczędności.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska na stronie internetowej udostępniło wyjaśnienia dotyczące zasad oszczędności energii elektrycznej przez jednostki samorządu terytorialnego w związku z ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej, która nakłada na samorządowców obowiązek zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc.
Galopująca inflacja i horrendalne ceny energii elektrycznej zmuszają samorządy do poszukiwania oszczędności.

Zespół ds. oszczędności
– Biorąc pod uwagę opinie powołanego „Zespołu do współpracy, opiniowania i proponowania działań oraz przygotowania planu poprawy efektywności energetycznej” podjęliśmy decyzję o nałożeniu na pracowników Urzędu Miasta, jednostek podległych, spółek i jednostek oświaty obowiązku zmniejszenia zużycia – informuje Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna.
Jakie ograniczenia wprowadził kętrzyński urząd? – Utrzymywanie w pomieszczeniach temperatur nie wyższych niż 20 stopni oraz zwrócenie szczególnej uwagi na konieczność gaszenia świateł oraz wyłączania sprzętów, które nie są w bieżącym użytku – wymienia burmistrz.
– Wymieniliśmy kilkaset opraw oświetlenia ulicznego zastępując je energooszczędnymi typu LED, wynegocjowaliśmy korzystne dla miasta warunki umowy z firmą Veolia na dostarczanie energii do zasilania elektrycznych autobusów komunikacji miejskiej – mówi Jacek Wiśniowski, burmistrzem Lidzbarka Warmińskiego.
Olsztyński ratusz zdecydował się na pierwsze wyłączenia. Nie ma podświetlany szereg budynków stolicy Warmii i Mazur. Iluminacja zostały wyłączone w przypadku ratusza przy pl. Jana Pawła II, Wysokiej Bramy, bazyliki św. Jakuba, kościołów św. Jakuba, św. Józefa oraz Najświętszej Maryi Królowej Polski i Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela (dawny kościół garnizonowy). To samo dotyczy I Liceum Ogólnokształcącego i dawnej wieży ciśnień, w której mieści się Obserwatorium Astronomiczne.

W Olsztynie mają gasić światło
Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz wydał zarządzenie dotyczące oszczędzania energii w urzędzie. Czytamy w nim, że pracownikom ratusza nakazuje się m.in. wprowadzać komputer lub inne urządzenia w “stan uśpienia” w przypadku ich nieużywania, nie pozostawiać w gniazdkach ładowarek i zasilaczy urządzeń służbowych po zakończeniu ładowania, a nowe sprzęty elektryczne mają być kupowane “w oparciu o kryterium najwyższej możliwej klasy energetycznej”.
Urzędnikom przypomniano o obowiązku gaszenia światła w pomieszczeniach, „w których aktualnie nie przebywają osoby”, mają też “wyłączać oświetlenie na korytarzach, w przypadku, gdy naturalne oświetleni jest wystarczające”. W pomieszczeniach socjalnych mają być odłączane z sieci urządzenia, które pozostają w trybie czuwania. Po zakończeniu pracy urzędnicy mają wyłączać, a nie wygaszać komputery, gasić drukarki i listwy zasilające. Zakazano podłączania prywatnych urządzeń do sieci energetycznej ratusza i używania przenośnych klimatyzatorów, czy grzejników. Wyłączone mają być lampki i inne ozdoby.

BRAK KOMENTARZY