Okazją do dyskusji przedstawicieli z tej branży była konferencja „Ekonomia wody na Warmii i Mazurach. Kadry dla branży jachtowej – perspektywy inteligentnej specjalizacji”, która odbyła się 26 maja w Iławie.
Według przyjętej strategii rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego do roku 2025 trzy przyjęte do realizacji inteligentne specjalizacje regionu to ekonomia wody, drewno i meblarstwo oraz żywność wysokiej jakości.
Specjalizacja ekonomia wody, której dedykowana była konferencja w Iławie, łączy podmioty o różnym profilu działalności – podmioty produkcyjne (stocznie jachtowe, producenci wyposażenia jachtów i łodzi, producenci modeli i form z laminatu), usługowe (m.in. transport wodny, zakwaterowanie, turystyka, rekreacja i sport), jak i budowlane (sieci wodociągowe, inżynieria wodna, infrastruktura marin i portów).
– Nasze województwo jest postrzegane z perspektywy turystyki, jako region przystosowany do wypoczynku – mówił podczas spotkania Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – My jednak od dłuższego czasu stawiamy również na rozwój gospodarczy. Przede wszystkim, żeby region rozwijał się w sposób zrównoważony. Nie jest bowiem możliwe, żeby jedynie z turystyki utrzymać samych siebie. Poszczególne inteligentne specjalizacje są kołami zamachowymi poszczególnych województw. Jeżeli chodzi o „ekonomię wody”, jesteśmy w krajowej czołówce w produkcji łodzi. Od najmniejszych do tych najbardziej luksusowych. A trzeba mieć także na uwadze, że ta branża pociąga za sobą inne – technologiczne, czy innowacyjne.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele samorządów lokalnych, producenci łodzi, żeglugi śródlądowej, portów, firm konsultingowych, agencji HR. Nie brakowało również przedstawicieli placówek edukacyjnych. Deficyt odpowiednio wykwalifikowanych pracowników to bowiem największe wyzwanie dla większości firm produkcyjnych niezależnie od branży. Kapitał ludzki jest wskazywany jako jeden z najcenniejszych zasobów przedsiębiorstw inteligentnych specjalizacji. O formach kształcenia opowiadał m.in. dr hab. inż. Janusz Kozak, profesor nadzwyczajny Politechniki Gdańskiej, dziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa.
– Przemysł związany z ekonomią wody będzie się w przyszłych latach rozwijał – przyznawał podczas konferencji. – To jest argument, żeby kształcić młodych ludzi w tym kierunku. Obecnie naukę pobiera u nas 178 studentów z Warmii i Mazur. Zatem jesteście drugą siłą naszej uczelni, zaraz po Pomorzu. Nasz wydział współpracuje na co dzień z wieloma firmami na różnych płaszczyznach. Dzięki czemu nasi studenci mają gdzie zdobywać praktyczną wiedzę. I co ciekawe, większość z nich zaraz po zakończeniu nauki nie ma problemów ze znalezieniem pracy w tej branży.
Obecnie w całej Polsce funkcjonuje 900 firm z sektora ekonomii wody, w których pracuje blisko 40 tys. osób. W minionym roku wyprodukowano ponad 19 tys. jachtów i łodzi, natomiast w bieżącym roku prognozy wskazują, że będzie to ponad 22 tys. produktów. W skali kraju Warmia i Mazury są drugim w kolejności województwem o największych przychodach ze sprzedaży tej branży (8 proc. puli krajowej). W 2013 roku statki i łodzie to ok. 2 proc. łącznego eksportu województwa. Wartość tego działu eksportu województwa zbliżona była do 50 mln euro.
– Wynika to z tego, że nasze produkty są bardzo doceniane na świecie, a firmy z Warmii i Mazur w tym brylują, przede wszystkim są to łodzie o wymiarach od 6 do 9 metrów – mówił podczas konferencji Michał Bąk z Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych „POLSKIE JACHTY”. – To jest efekt ciężkiej pracy, która została wykonana w minionych latach przez ludzi z tej branży. Jednak należy pamiętać, że „ekonomię wody” tworzą nie tylko producenci łodzi, ale również m.in. producenci olinowania, dystrybutorzy silników czy materiałów tapicerskich. Pamiętajmy, że nasza branża będzie dobrze funkcjonowała jedynie przy dobrej współpracy samorządów, urzędów pracy i placówek edukacyjnych.
Z kolei podczas panelu dyskutowano o perspektywach rozwoju branży i szkolnictwie zawodowym na Warmii i Mazurach. Uczestnikami panelu byli Marcin Kemski (Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna), Marek Polański, (starosta powiatu iławskiego), Ireneusz Szepietowski (dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. Gen. Józefa Bema w Węgorzewie), Andrzej Wiczkowski (starosta powiatu ostródzkiego) oraz Marcin Banasiewicz (stocznia jachtowa Northman z Węgorzewa).
Organizatorem wydarzenia był samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.