W Barczewie od wczoraj trwa XVI Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. Feliksa Nowowiejskiego

0
3276
Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy pod dyrekcją Janusza Staneckiego

Już po raz 16. w Barczewie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. Feliksa Nowowiejskiego. Tegoroczna edycja zapowiada się niezwykle ciekawe, ponieważ jest bardzo mocno obsadzona.

O tym co ten festiwal znaczy dla miasta Barczewo, powiedział burmistrz miasta Lech Jan NitkowskiTo jest trzydniowe święto Barczewa, trzydniowe święto muzyki i trzydniowe święto pamięci o Feliksie Nowowiejskim, jego utworach, a także jego całej rodzinie.

Burmistrz powiedział także o tym, czego świadkami będziemy podczas pierwszego dnia tego festiwalu – Złożenie kwiatów pod pomnikiem Feliksa Nowowiejskiego, przemarsz przez miasto wszystkich chórów. Idziemy pod dom Feliksa Nowowiejskiego, tam będzie miało miejsce, krótkie spotkanie ze wszystkimi chórami, a następnie idziemy do amfiteatru gdzie każdy z chórów wykona po jednym utworze.

Jak zaznaczył Prof. Benedykt Błoński, dyrektor artystyczny festiwalu, poziom festiwalu z roku na rok jest coraz wyższy- Z tego co zaobserwowałem, od roku 2009, to z roku na rok poziom artystyczny festiwalu jest coraz wyższy. Przyjeżdżają zespoły, które już mają znakomite osiągnięcia w swoim CV i to przyjeżdżają chóry nie tylko z Polski, ale też z zagranicy i to jest bardzo pocieszające.

Podczas uroczystego otwarcia festiwalu, uczestnicy konkursu złożyli kwiaty pod pomnikiem Feliksa Nowowiejskiego, a następnie przeszli ulicami miasta pod dom, w którym mieszkał Feliks Nowowiejskiego. Tam nastąpiło oficjalne otwarcie, następnie staropolskim zwyczajem godpodarze festiwalu przywitali wszystkie chóry warmińskim chlebem i solą.

Danuta Zielonka, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich w Barczewie oraz Dyrektor Organizacyjny Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Feliksa Nowowiejskiego, przypomniała kiedy narodził się pomysł na organizację festiwalu- Barczewo było takie jakby opuszczone, nic się nie działo i postanowiliśmy je rozruszać. Zastanawialiśmy się jaką postać do tego wykorzystać i wtedy wpadł nam na myśl Feliks Nowowiejski. Najpierw myśleliśmy o festiwalu muzyki im. Feliksa Nowowiejskiego, ale ostatecznie stanęło na Festiwalu Muzyki Chóralnej.

Od dzisiaj (26 maja) trwają przesłuchania koncertowe, które odbywają się w Skarbcu Kultury Europejskiej w Barczewie. 27 maja będą miały miejsce ostatnie przesłuchania, a także zostaną ogłoszeni laureaci. Na koniec festiwalu odbędzie się koncert galowy w kościele Św. Anny w Barczewie.

Fotogaleria

BRAK KOMENTARZY