Do 27 sierpnia jest czas na utworzenie komitetów wyborczych

0
566

Do 27 sierpnia jest czas na utworzenie komitetów wyborczych wyborców. Te zamierzające działać tylko w jednej gminie nie muszą zbierać podpisów poparcia; te na poziomie województwa – muszą znaleźć 20 popierających, a ponadwojewódzkie – tysiąc podpisów.

Jak przypomina Państwowa Komisja Wyborcza, to komitet wyborczy zajmuje się zgłaszaniem list kandydatów na radnych oraz kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów, a także prowadzeniem kampanii wyborczej na ich rzecz.

Tryb tworzenia komitetów wyborczych wyborców różni się w zależności od zasięgu działania.

Komitet zamierzający zgłaszać kandydatów w gminie liczącej do 20 tys. mieszkańców składa się z co najmniej pięciorga chętnych i nie musi zbierać podpisów poparcia. Wyłania spośród siebie pełnomocnika wyborczego, który zawiadamia komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu.

Komitet działający na terenie jednego województwa również liczy co najmniej pięcioro członków, ale musi zebrać 20 podpisów popierających jego utworzenie. Wybiera pełnomocnika wyborczego i pełnomocnika finansowego.

Do utworzenia komitetu wyborczego wyborców działającego w więcej niż jednym województwie potrzeba natomiast co najmniej 15 chętnych; muszą zebrać tysiąc podpisów. O utworzeniu takiego komitetu trzeba zawiadomić Państwową Komisję Wyborczą. 

Równolegle z rejestracją komitetów wyborczych wyborców trwa rejestracja komitetów wyborczych stowarzyszeń, organizacji społecznych i partii politycznych.

Zawiadomienia o utworzeniu komitetu można składać od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw rozporządzenia o zarządzeniu wyborów. Musi być złożone w terminie do 55. dnia przed dniem wyborów, czyli najpóźniej 27 sierpnia.

„Dopiero od dnia wydania przez komisarza wyborczego [lub PKW] postanowienia o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego komitet wyborczy wyborców może wykonywać czynności wyborcze, w tym prowadzenie agitacji wyborczej, podejmować działania związane ze zgłaszaniem list kandydatów na radnych i kandydatów na wójtów (burmistrzów, prezydentów miast), tj. np. zbierać podpisy poparcia, a także pozyskiwać i wydatkować środki finansowe, co jest dodatkowo uwarunkowane uprzednim otwarciem rachunku bankowego” – podkreśla PKW.

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała na razie trzy komitety wyborcze – Partii Razem, koalicji PO i Nowoczesnej oraz PSL.

Źródło: Codzienny Newsletter Informacyjny PAP

BRAK KOMENTARZY