Deszcz nie był przeszkodą, bo dożynki w Świątkach są tylko raz w roku

0
3598
Od lewej : Wójt Gminy Świątki Sławomir Kowalczyk, starostowie tegorocznych dożynek Jan i Irena Ustaianowscy z Gołogóry, gm. Świątki

Tegoroczne gminne Dożynki w Świątkach miały międzynarodowy akcent. Z okazji Święta Plonów do Świątek zawitała delegacja z zaprzyjaźnionej od kilku lat gminy Jamnica z Ukrainy. Na scenie było z tego powodu kolorowo i muzycznie, bo goście zaprezentowali swój folklor w pełnej odsłonie i na wysokim poziomie artystycznym.

Dziękczynną Mszę św. odprawiono w kościele parafialnym w Świątkach pw. św. Kosmy i  Damiana celebrowaną przez proboszcza ks. Eugeniusza Bartusika. Z kościoła do Parku Wiejskiego w Świątkach ruszył korowód wieńców dożynkowych poprzedzany przez Orkiestrę Dętą OSP z Zielonki Pasłęckiej.

Starostami tegorocznych dożynek w Świątkach zostali Irena i Jan Ustianowscy, rolnicy z Gołogóry, którzy zgodnie z tradycją przekazali dorodny bochen chleba gospodarzowi dożynek wójtowi Gminy Świątki Sławomirowi Kowalczykowi. Witając zaprzyjaźnionych gości z Ukrainy wójt podkreślił, że niedawno młodzież ze Świątek gościła w Jamnicy i wzięła udział w turnieju piłki nożnej. Podczas powitania ze strony gości padły słowa o zawiązanej już przyjaźni i chęci dalszej współpracy z Gminą Świątki. Ukraińcy zapewniali  też, że Ukraina politycznie  obrała kurs na zachód i chce wejść do Zjednoczonej Europy. Przed występem ukraińskich zespołów taneczno-wokalnych wspaniały popis umiejętności dały świątkowskie przedszkolaki, które wystąpiły w programie warmińskich tańców i pieśni w regionalnych strojach, sprawiając najwięcej radości swoim rodzicom.

Tradycyjnie wyróżnienia za swój trud otrzymali rolnicy z Gminy Świątki, których wójt Sławomir Kowalczyk uhonorował   pamiątkowymi dyplomami i medalami. W konkursie na wieniec dożynkowy zwyciężyło sołectwo Kalisty. Pozostałe wieńce dożynkowe, których było w tym roku wyjątkowo dużo również zasługiwały na uznanie,  ze względu na pomysłowość, misterne wykonanie i staranność w doborze naturalnych materiałów do ich wykonania. Większość sołectw miała swoje stoiska z domowymi nalewkami, wypiekami i jadłem. Zabawa jak zwykle w Świątkach przednia i nawet deszcz nie był przeszkodą dla większości mieszkańców, którzy przybyli na doroczną imprezę zaopatrzeni w parasole, tłumnie gromadząc się pod sceną. Na zakończenie wielu atrakcji z pokazem mody i występami muzycznymi,  jako gwiazda wieczoru pojawił się na scenie zespół Extazy.

Organizatorami tegorocznych dożynek była wspólnie z Gminą Świątki, Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach, która odpowiadała za całość dożynkowego programu i część organizacyjną.

Fotorelacja

BRAK KOMENTARZY