Czerwona flaga na Ukielu

0
217

SANEPiD oficjalnie potwierdził wystąpienie sinic przy kąpieliskach jez. Ukiel. To oznacza, że przynajmniej do 26 lipca nie będzie można korzystać z kąpielisk nr 1 i 2 oraz Wodnego Placu Zabaw w CRS Ukiel.

Są organizmami produkującymi szkodliwe dla człowieka toksyny. Czynnikami sprzyjającymi są m.in. wysokie temperatury powietrza i wody oraz nie wielkie podmuchy wiatru. Zetknięcie się z nimi może prowadzić do problemów żołądkowo-jelitowych, bólów głowy, podrażnienia oczu, skóry czy reakcji alergicznych.

– Ratownicy pracujący na plaży miejskiej zaalarmowali nas o możliwości występowania w wodzie sinic – informuje Zbigniew Szymula z Ośrodka Sportu i Rekreacji. – Natychmiast wezwaliśmy na miejsce Inspekcję Sanitarną, a także zdecydowaliśmy o zamknięciu kąpielisk.

Badanie wykonane przez inspektorów potwierdziło wcześniejsze przypuszczenia. Do odwołania nad Ukielem będzie obowiązywać zakaz wchodzenia do wody. Następny test przydatności wody do kąpieli odbędzie się 26 lipca.

Od środy (20 lipca) wywieszona jest czerwona flaga, poza tym o zakazie przypominają komunikaty podawane przez megafony oraz specjalne tablice ustawione nie tylko przy kąpieliskach, ale na terenie całego CRS Ukiel. Niestety, nie wszyscy respektują wprowadzony zakaz – niezbędna okazuje się pomoc strażników miejskich, którzy proszą niestosujących się do sygnałów o wyjście z jeziora.

Woda w olsztyńskich kąpieliskach badana jest obowiązkowo trzykrotnie w sezonie. W tym roku testy były przeprowadzone przed uruchomieniem kąpielisk, a potem – profilaktycznie – 1 lipca. Dodatkowo codziennie jej stan oceniany jest wizualnie.

Niezależnie od zamknięcia kąpielisk nad Ukielem, nadal czynne jest to działające nad Skandą.

BRAK KOMENTARZY