Branża chłodnicza i klimatyzacyjna – perspektywy stabilnej pracy

0
529

Chłodnictwo i klimatyzacja to atrakcyjna dziedzina zawodowa. Niemal we wszystkich gałęziach przemysłu, a także w obiektach noclegowych i prywatnych mieszkaniach oraz domach używa się urządzeń do obniżania temperatury pomieszczeń, produktów, czy różnego rodzaju sprzętów. Branża dynamicznie się rozwija, więc potrzebni są wykwalifikowani pracownicy, a tych w tym sektorze wciąż brakuje. Sprawdź, jakie zadania zawodowe czekają na osoby pracujące w tej dziedzinie i jak zdobyć odpowiednie uprawnienia, by móc im sprostać.

Gdzie pracują serwisanci i technicy urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych?

Osoby pracujące w branży chłodnictwa i klimatyzacji zajmują się instalacją, uruchomieniem, konserwacją, naprawą oraz wymianą urządzeń i systemów chłodniczych i klimatyzacyjnych, oraz pomp ciepła. Poza montażem, obsługą i oceną działania, przygotowują również odpowiednią dokumentację konstrukcyjną i wykonują proste projekty obiektów mechanicznych.

Mogą znaleźć zatrudnienie w firmach, które sprzedają i zakładają klimatyzacje oraz oferują ich serwisowanie. Pracownicy z tego sektora potrzebni są w zakładach produkcyjnych, w których przetwarzana jest żywność, w przemyśle spożywczym przy systemach chłodniczych. Świadczone przez nich usługi znajdują zastosowanie również w przemyśle farmaceutycznym, budowlanym, a także w sklepach z elektroniką, czy nawet instytucjach publicznych – szpitale, szkoły, urzędy również wymagają utrzymania urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych.

Jak zdobyć kwalifikacje w branży chłodniczej i klimatyzacyjnej?

Sposobem na to, żeby móc znaleźć zatrudnienie w tej branży, jest ukończenie kursu dla techników chłodnictwa i klimatyzacji. Szkoła Partnerska Viessmann umożliwia przygotowanie do egzaminu i przyszłej pracy zawodowej przez zajęcia, które odbywają się w formie zdalnej i ćwiczenia pod okiem specjalistów w siedzibie szkoły. Połączenie rzetelnej wiedzy w szkoleniu online i praktycznego nabywania kompetencji pozwala poznać zawód w takim stopniu, by po uzyskaniu certyfikatu móc sprawnie funkcjonować na rynku pracy. Absolwenci tego kierunku są chętnie zatrudniani przez pracodawców z branży chłodnictwa i klimatyzacji.

Kurs, o którym więcej można dowiedzieć się tutaj: https://zawodchlodnictwo.pl/,  trwa 1,5 roku, podzielony jest na dwa etapy, podczas których uczestnicy zdobywają kwalifikacje ELE.03 z obszaru montażu, eksploatacji i konserwacji urządzeń oraz instalacji chłodniczych, oraz ELE.04 – urządzeń i instalacji klimatyzacyjnych. Żeby uzyskać tytuł technika, należy mieć wykształcenie średnie i dyplom ukończenia szkolenia. W przypadku osób, które mają skończoną szkołę zawodową, uzyskuje się uprawnienia do pracy w charakterze serwisanta.

BRAK KOMENTARZY