740-lecie Braniewa

0
427

W bazylice mniejszej pw. św. Katarzyny w Braniewie zainaugurowano obchody 740-lecia miasta. Rozpoczęły się one od uroczystej mszy świętej. Liturgii przewodniczył abp Józef Górzyński.

To jest nasza historia, która korzenie ma tutaj w Braniewie i chcemy to przypomnieć. Mam nadzieję, że przy okazji tego jubileuszu będą przywoływane piękne wydarzenia związane z miastem, z historią kościoła. Tutaj powstało jezuickie Collegium Hosianum, a swój początek ma seminarium duchowne powiedział arcybiskup.

Wyjątkowość tego jubileuszu podkreślił Tomasz Sielicki, burmistrz Braniewa. -To najstarsze miasto na Warmii i pierwsza jej stolica, a także pierwsza siedziba biskupów warmińskich. Ta data mobilizuje nas do tego, aby w sposób wyjątkowy obchodzić jubileusz miasta Braniewa dodał.

Miasto na prawie lubeckim w 1254 roku lokował pierwszy biskup warmiński Anzelm. Braniewo należało do miast hanzeatyckich, a od XIII do końca XVIII wieku było prężnie działającym morskim portem handlowym. Co ciekawe do 2016 roku Braniewo – jako jedyna miejscowość w regionie – mogło poszczycić się własnym ogrodem zoologicznym.

BRAK KOMENTARZY