​ Na co zwracać uwagę podczas zakupu soczewek?

0
474

Szkła kontaktowe to bardzo wygodna metoda korekcji wzroku, stanowiąca świetną alternatywę dla tradycyjnych okularów. Ze względu na swoje liczne zalety takie rozwiązanie zdobywa coraz więcej zwolenników. Dobrze dobrane soczewki są praktycznie niewyczuwalne, niewidoczne i gwarantują nieograniczone pole widzenia. Dodatkowo w odróżnieniu od okularów nie parują, nie tworzą refleksów i nie zsuwają się z nosa, przez co pozwalają na swobodne uprawianie sportów. Wybór soczewek to niełatwa sztuka. W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, czym należy kierować się przy zakupie szkieł kontaktowych.

Rodzaj soczewek

Rodzajów szkieł kontaktowych jest obecnie tak wiele, że mogą być nimi korygowane różne wady wzroku, nawet te skomplikowane. Wyróżnia się soczewki:
  • sferyczne – stosowane w korekcji najczęściej występujących wad refrakcyjnych, tj. krótkowzroczności (miopii) i dalekowzroczności (hyperopii),
  • toryczne – używane w przypadku astygmatyzmu (niezborności),
  • progresywne inaczej nazywane multifokalnymi – przeznaczone do korekcji prezbiopii (starczowzroczności).
Jeśli sięgamy po soczewki po raz pierwszy, powinniśmy w pierwszej kolejności wykonać badanie wzroku i dopasować parametry szkieł z pomocą optometrysty lub lekarza okulisty. Złe dopasowanie soczewek może skutkować nie tylko niewłaściwym skorygowaniem wady wzroku, ale też prowadzić do podrażnień, a nawet stanów zapalnych: http://soczewkikontaktowe.eu/zle-dobrane-soczewki-jak-rozpoznac/. Wizyta u specjalisty nie trwa długo, nie jest bolesna i nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Po przeanalizowaniu informacji uzyskanych w trakcie wywiadu oraz wykonaniu szeregu testów optometrysta/okulista zdiagnozuje problem i określi dalsze działanie. Pacjent otrzyma następnie propozycję korekcji wzroku dostosowaną do konkretnej sytuacji: w zależności od potrzeb i oczekiwań danej osoby mogą to być soczewki albo okulary.
Czas i tryb noszenia
Gdy wiemy już, jaką korekcję optyczną powinniśmy stosować, trzeba zastanowić się, w jakich szkłach kontaktowych będziemy czuli się najlepiej. Jedną z ważniejszych kwestii, które należy przemyśleć, jest częstotliwość wymiany soczewek. Współczesny rynek kontaktologiczny oferuje zarówno produkty przeznaczone do jednorazowego użytku, które są wyrzucane tego samego dnia, jak i wersje przystosowane do używania systematycznie przez określony czas. Soczewki jednodniowe znane są jako najbardziej higieniczne i komfortowe w noszeniu. Jednak koszt ich zakupu jest nieco wyższy w porównaniu z innymi wariantami. Z ekonomicznego punktu widzenia bardziej opłacalne są modele zaliczane do szkieł wielokrotnego użytku, wśród których najbardziej popularne są soczewki miesięczne. Warto od razu zrobić większy zapas – im więcej sztuk wchodzi w skład zestawu, tym koszt w przeliczeniu na jedną parę szkieł jest niższy. Wybierając soczewki warto uwzględnić także tryb noszenia. Większość produktów nie jest przystosowana do spania w nich. Oznacza to, że przed udaniem się na spoczynek należy je zdjąć. Zdarzają się jednak i takie, w których można bezpiecznie zasnąć – są to tzw. soczewki dzień i noc, inaczej nazywane całodobowymi. Takie szkła mają większą ilość tlenu niż tradycyjne modele, dzięki czemu są bezpieczne dla oczu nawet w czasie snu.
Jakość wykonania
Kolejna bardzo ważna kwestia, którą powinniśmy mieć na uwadze przy zakupie soczewek, to jakość wykonania. Kiedy już zdecydujemy się stosować tę metodę korekcji, pamiętajmy, by wybrać produkt naprawdę wysokiej jakości. Szkła kontaktowe mają bezpośredni kontakt z gałką oczną, a więc muszą spełniać restrykcyjne normy. Ważne jest również przestrzeganie wszelkich zasad higienicznego korzystania ze szkieł kontaktowych. Powikłania po stosowaniu soczewek najczęściej występują w przypadku zakupu szkieł z niesprawdzonego źródła. Dla własnego dobra powinniśmy wystrzegać się zakupu tanich produktów z bazaru czy marketu. Najczęściej takie soczewki wykonane są z materiałów najniższej jakości, co zwiększa możliwość wystąpienia dyskomfortu oraz podrażnień. Objawy najczęściej nie są specyficzne i nakładają się z innymi dolegliwościami okulistycznymi, np. symptomami migreny ocznej: https://soczewkidlaciebie.pl/choroby-oczu/shgq/migrena-oczna-objawy-i-leczenie.html. Najlepszym i najbezpieczniejszym miejscem do zakupu szkieł kontaktowych zawsze jest profesjonalny salon optyczny – stacjonarny lub też online, np. wyspecjalizowany sklep internetowy. Sprzedawane tam produkty zagwarantują nam wygodę oraz wyraźne, zdrowe widzenie.

BRAK KOMENTARZY