ZMP: pokażmy rządowi sytuację finansową naszych miast

0
138

Związek Miast Polskich zaapelował – z inicjatywy prezydenta Bydgoszczy – do wszystkich burmistrzów i prezydentów, by wystąpili indywidualnie (każdy z osobna) do rządu, przedstawiając konkretną sytuację finansową swoich miast.

Swój apel w tej sprawie zarząd i biuro ZMP zamieściły na stronie internetowej związku we wtorek. Organizacja przypomina w nim, że w lipcu tego roku opublikowała „Raport o stanie finansów JST” i że na jego podstawie „prowadzi dalsze działania na rzecz ich stabilizacji i wzmocnienia”.

„Niestety, nie są one brane pod uwagę przez mających kłopoty ze spięciem budżetu państwa rządzących – pisze dalej w swym apelu ZMP. „Obecnie przygotowujemy podstawowe inicjatywy legislacyjne, mające na celu przede wszystkim zrekompensowanie ubytków w naszych dochodach, którym będziemy chcieli nadać bieg legislacyjny przez Senat RP. Niestety, posługiwanie się przez nas danymi zbiorczymi nie oddziałuje wystarczająco skutecznie na wyobraźnię resortu finansów i rządu, którzy nie biorą pod uwagę np. oczywistego faktu, że zmniejszenie poziomu inwestycji samorządowych oznacza m.in. spadek dochodów budżetu państwa z podatku VAT”.

Z tych powodów Związek Miast Polskich zdecydował się podjąć inicjatywę prezydenta Bydgoszczy, Rafała Bruskiego, który zaproponował, by każdy z burmistrzów i prezydentów wystąpił do rządu indywidualnie (każdy z osobna), przedstawiając konkretną sytuację swojego miasta.

„Mamy nadzieję, że te konkrety z naszych małych Ojczyzn uświadomią rządowi, jak dalece negatywne konsekwencje mogą spowodować zamiary sfinansowania obietnic politycznych i kłopotów budżetu centralnego kosztem finansów lokalnych i regionalnych” – czytamy w apelu ZMP. „Jednocześnie widać już, że kreatorzy centralnej propagandy podpowiadają premierowi, ministrom i wojewodom nowy kierunek „informacji” o tym, jak to samorządy źle zarządzają sprawami lokalnymi, na czym cierpią budżety lokalne, a w konsekwencji nasi mieszkańcy”.

Związek Miast Polskich dodaje, że „ważne znaczenie mają z tego punktu widzenia rzeczowe informacje”, jakie burmistrzowie i prezydenci przekazują na swych konferencjach prasowych, stronach internetowych czy w lokalnych mediach.

Źródło:PAP/jmk/

BRAK KOMENTARZY