Zmiana granic aglomeracji wodno-ściekowej Olsztyna

0
832

Dwie miejscowości zostaną wyłączone z aglomeracji Olsztyn. To efekt wynikającego z przepisów przeglądu i uzgodnień poczynionych przez prezydenta miasta.

Aglomeracja w rozumieniu prawa wodnego to teren, na którym zaludnienie lub działalność gospodarcza są wystarczająco skoncentrowane, aby ścieki komunalne były zbierane i przekazywane do oczyszczalni. Taką aglomerację Olsztyn Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego wyznaczył w grudniu 2014 roku.

Zmiana dotycząca obszaru i granic dotyczy wyłączenia miejscowości Klebark Wielki oraz Silice, położonych w gminie Purda. Te charakteryzują się rozproszoną zabudową kolonijną, skupienie ludności na ich terenie jest nieodpowiednie do objęcia aglomeracją.

Mieszkańcy Klebarka Wielkiego obecnie odprowadzają ścieki sanitarne do przydomowych oczyszczalni ścieków oraz do bezodpływowych zbiorników natomiast mieszkańcy Silic odprowadzają ścieki do oczyszczalni ścieków zlokalizowanej w Trękusku, która zlokalizowana jest poza aglomeracją Olsztyn – wyjaśnia dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna, Zdzisław Zdanowski.

Po zmianie uchwalonej podczas środowej sesji Rady Miasta (27 stycznia) aglomeracja obejmie miasto Olsztyn oraz następujące miejscowości położone w powiecie olsztyńskim:
* z terenu gminy Barczewo: Barczewo, Łęgajny, Wójtowo, Ruszajny, Kaplityny, Nikielkowo,  Wrócikowo, Barczewko,
* z terenu gminy Stawiguda: Ruś, Bartąg, Jaroty,
* z terenu gminy Purda: Klebark Mały, Ostrzeszewo, Klebark Wielki, Silice,
* z terenu gminy Dywity: Dywity, Ługwałd, Różnowo, Słupy, Kieźliny, Wadąg, Myki, Zalbki,
* z terenu gminy Jonkowo: Gutkowo,
* z terenu gminy Gietrzwałd: Kudypy, Gronity, Naterki, Sząbruk, Unieszewo, Barwiny, Łupstych, Siła, Cegłowo.

Na terenie nowej aglomeracji zaplanowana jest budowa sieci kanalizacyjnej o długości 23,8 km. Ma to zapewnić odbiór ścieków dodatkowo od ponad trzech tys. stałych mieszkańców.

BRAK KOMENTARZY