Zakończono program Prosument, dotyczący energii odnawialnej – co będzie dalej?

0
2618

Program Prosument na Warmii i Mazurach został zakończony. Dziś Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie podsumował funkcjonowanie programu. Nie oznacza to jednak, że WFOŚiGW w Olsztynie zakończył działania w tematyce energii odnawialnej.

Program Prosument na Warmii i Mazurach rozpoczął się w 2014 roku. Głównym jego celem było ułatwienie dostępu mieszkańcom regionu do dofinansowań w zakresie energii odnawialnej. Podczas całego okresu funkcjonowania programu Prosument, złożono 641 wniosków, z czego 361 zakończyło się podpisaniem umowy na dofinansowanie. Dzięki temu, w całym regionie powstanie 338 instalacji fotowoltaicznych, 36 instalacji pomp ciepła do ogrzewania domów, a także wymienionych zostanie 12 pieców opalanych węglem na piece opalane pelletem. Łącznie w dwóch naborach, wnioski uzyskały dofinansowanie na 15 milionów złotych. Dzięki programowi ograniczona zostanie emisja CO2 o 2032 tony rocznie. Jak powiedział prezes zarządu WFOŚiGW w Olsztynie Adam Krzyśków, zainteresowanie mieszkańców regionu energetyką jest duże. – Realizacja programu Prostument wpisuje się również w te tendencje, którym poświęcona jest aktywność Unii Europejskiej i wszystkich państw, które szukają recepty na swój rozwój w zgodzie z naturą, ochroną środowiska, a wiadomo, że energia jest tutaj tym niezbędnym elementem takiego rozwoju. Również wicemarszałek województwa Sylwia Jaskulska uważa, że ten program był szansą i nadzieją dla mieszkańców Warmii i Mazur. – Myślę, że mieszkańcy z powodzeniem mogą mówić o sukcesie, który spowodował, że przede wszystkim mogą ograniczyć swoje koszty w gospodarstwach domowych. Takiego programu jeszcze wcześniej nie było, gdzie z powodzeniem, my jako mieszkańcy możemy mówić, że skorzystaliśmy na tym programie.

Zakończenie programu Prosument nie oznacza kontynuowania działań w dziedzinie energii odnawialnej przez WFOŚiGW w Olsztynie. Następstwem będzie program EWA, czyli Energia, Woda i Atmosfera. Nowy program ma cztery główne cele, mianowicie: ograniczenie zanieczyszczeń powietrza poprzez promocję e-mobilności; ograniczenie emisji zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery poprzez likwidację źródeł niskiej emisji, termomodernizację oraz zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych; ochrona wód gruntowych i gleb przed zanieczyszczeniami, racjonalne korzystanie z zasobów wodnych; ograniczenie negatywnego oddziaływania azbestu. Dofinansowanie z programu EWA będzie udzielane w formie pożyczki, przy 10% wkładu własnego. Po spłaceniu 90% pożyczki, Fundusz może umorzyć pozostałą część, jeśli zostaną spełnione określone warunki. Beneficjent może ubiegać się o przyznanie dofinansowania na kilka działań jednocześnie, jednak kwota nie może przekroczyć 300 tysięcy złotych. Łącznie na program przeznaczono 20 milionów złotych5 mln na linię „Energia”, 5 mln na linię „Woda” i 10 mln na linię „Atmosfera”.

Program EWA będzie realizowany w latach 2017-2018. Nabór wniosków ma charakter ciągły i składać je można od dnia ogłoszenia, do wyczerpania przeznaczonych na ten cel pieniędzy.

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY