Z Niemiec przez powiat olsztyński do Ukrainy

0
355

Radni powiatu olsztyńskiego podjęli uchwałę w sprawie przekazania miastu Kostopol w Ukrainie wozu strażackiego. Pojazd kupili Niemcy.

Wóz strażacki, który pojedzie do Ukrainy to mercedes-benz o wartości ponad 70 tys. zł. To samochód gaśniczy ze zbiornikiem na wodę 2410 l. Pojazd został zakupiony przez władze niemieckiego Bramsche partnerskim dla powiatu olsztyńskiego powiecie Osnabrueck.

Z Niemiec przez Olsztyn do Ukrainy

– Od początku celem było przekazanie wozu na Ukrainę, gdzie wskutek działań wojennych infrastruktura ochrony przeciwpożarowe oraz warunki funkcjonowania społeczności lokalnej i samych podmiotów ratownictwa zostały znacznie osłabione – podkreślają władze powiatu olsztyńskiego.
Ze swoje strony powiat olsztyński dodatkowo zadba przygotowanie przez agencję celną dokumentów wywozowych. – Pojazd zostanie także doposażony m.in. w dwa agregaty prądotwórcze i środki higieniczne – zapowiada Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Starostwo pomaga
To nie jedyna forma pomocy Ukrainie. W Biskupcu powiat ugościł uchodźców z Ukrainy. – Nasz pomoc skupiła się na dotarciu szczególnie do osób młodych, do dzieci. W tej sprawie prowadziliśmy rozmowy z naszym partnerem z Niemiec z miastem Osnabruck. Poprosiłem o wspólne działania – podkreśla starosta Abako. – Nasz plan polegał na przyjęciu m.in. młodych sportowców z Ukrainy na okres miesiąca lub dwóch czy czy trzech i stworzyć im takie warunki, by pokazać, jak sami żyjemy, by stworzyć im warunki do dalszego uprawiania sportu. Pomoc taka adresowana jest także do dzieci niepełnosprawnych. System ten spodobał się naszym partnerom z Niemiec. Ze swojej strony nasi partnerzy zebrali ponad 100 tys. euro.
Z drugiej strony samorząd zwrócił się do organizacji pozarządowych, które zorganizowały tę pomoc. Dzięki temu można było objąć nią około 300 dzieciaków w różnych zakresach. To byli m.in. pływacy, siatkarze i koszykarze. Przyjechały dzieci niepełnosprawne, dzieci strażaków, które pojechały na obóz do Niemiec. Pieniądze przeznaczone na pomoc zostały zainwestowane w poprawę warunków pobytu w placówce, w której przebywali uchodźcy.

BRAK KOMENTARZY