Za nami już ponad połowa wakacyjnego wypoczynku. Sprawdziliśmy, jaka liczba dzieci i młodzieży korzysta z zorganizowanego wypoczynku na Warmii i Mazurach, a także, czy ten wypoczynek na pewno jest odpowiednio zorganizowany?
Zgłoszenia wypoczynku do Kuratorium Oświaty w Olsztynie organizowanego w czasie ferii letnich w okresie 24-06-2017 – 31-07-2017: w tym czasie zgłoszone zostały 824 zorganizowane formy wypoczynku, na których przebywa lub przebywało 36141 osób. Są liczby, które pokazują ile dzieci i młodzieży z województwa warmińsko-mazurskiego korzysta z wypoczynku, który został zgłoszony.
Natomiast jeżeli wejdziemy głębiej w te statystyki to przekonamy się, że ogólnie z wypoczynku na Warmii i Mazurach korzysta 73 661 uczniów, z czego aż 28 500 tysiąca to uczniowie, którzy przyjechali z województwa mazowieckiego.
Kontrole z wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie województwa warmińsko-mazurskiego przeprowadza Sanepid. Do tej pory udało się skontrolować 531 turnusów, na których przebywało ponad 29 tysięcy osób. Na siedmiu turnusach stwierdzono niewłaściwe warunki sanitarno-higieniczne, natomiast na 13 nieprawidłowości w zakresie bezpieczeństwa żywności. Ogólnie nałożono 13 mandatów na kwotę 2900 złotych.
Najczęściej występujące uchybienia podczas zorganizowanego wypoczynku dzieci
i młodzieży:
W obiektach stałych:
– niewłaściwy stan sanitarny pokoi mieszkalnych i sanitariatów,
– brak wystarczającego wyposażenia w pokojach mieszkalnych,
– uchybienia techniczne w pomieszczeniach natrysków, łazienek i sanitariatów,
– uchybienia z zakresu bezpieczeństwa żywności i żywienia ( np. niewłaściwy stan techniczno- sanitarny pomieszczeń kuchni; zniszczony sprzęt produkcyjny; zaniedbania w zakresie czystości i porządku m.in. brak segregacji asortymentowej w urządzeniach chłodniczych, brak skutecznego
zabezpieczenia zakładu przed dostępem owadów).
Na obozach pod namiotami:
– nieprawidłowa organizacja części sanitarnej obozu oraz niewłaściwe postępowanie z odpadami,
– niewłaściwy stan sanitarny umywalni i toalet,
– zniszczona lub wyeksploatowana część wyposażenia,
– uchybienia z zakresu bezpieczeństwa żywności i żywienia ( np. nieprawidłowe przechowywanie artykułów spożywczych; brak czystości i porządku; nieprawidłowo zorganizowane i wyposażone stanowiska robocze m.in. zniszczony sprzęt produkcyjny, wyposażenie).
Warto dodać, że, pracownicy Inspekcji Sanitarnej (z pionu higieny dzieci i młodzieży) przeprowadzili wspólne kontrole z przedstawicielami instytucji zainteresowanych zapewnieniem bezpiecznego wypoczynku dzieciom i młodzieży, np. z policją – 61, strażą graniczną – 5, strażą pożarną – 4, kuratorium oświaty – 2. Współpracowano z Warmińsko-Mazurskim Kuratorium Oświaty (rozmowy telefoniczne oraz korespondencja dotycząca np. turnusów niezarejestrowanych w elektronicznej bazie wypoczynku, rozpatrywania próśb o interwencje na wypoczynku, a także informacji o niewłaściwych warunkach sanitarnych podczas wypoczynku).
Pracownicy Higieny Dzieci i Młodzieży część kontroli przeprowadzili wspólnie z innymi działami Państwowej Inspekcji Sanitarnej (np. z Higieną Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku – 135;
z Higieną Komunalną – 9, z Epidemiologią – 8, Promocją Zdrowia i Oświatą Zdrowotną – 168).