Wszystkie partie ustawione w blokach startowych przed wyborami do samorządów. Znamy stan przygotowań i strategie na wybory samorządowe

0
1628

W następnym roku odbędą się wybory samorządowe. Pomimo tego, że zostało jeszcze sporo czasu, to partie polityczne są już w trakcie przygotowań do wyborów. Sprawdziliśmy jak w poszczególnych ugrupowaniach wygląda stan przygotowań?

Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD)

Sekretarz Generalny SLD, radny Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Marcin Kulasek : – Jesteśmy jedną z niewielu partii, która jest w stanie wystawić listy do samorządu na wszystkich szczeblach. Zarząd Krajowy partii powołał pięcioosobowy zespół, pod moim kierownictwem, który rozpoczął przygotowania strategii na wybory samorządowe. W skład zespołu weszli: wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela, wiceprezydent Kalisza Karolina Pawliczak, radny miasta Bydgoszczy Ireneusz Nitkiewicz i radny sejmiku dolnośląskiego Marek Dyduch.

3 czerwca odbędzie się rada krajowa SLD poświęcona tylko wyborom samorządowym. Zostanie przyjęty szkielet programu ogólnokrajowego na wybory samorządowe, który będzie musiał zostać uzupełniony o lokalne strategie: wojewódzką i powiatową. Tego dnia zostanie również przyjęty harmonogram działań i kalendarz wyborczy.

SLD w województwie warmińsko-mazurskim będzie wystawiało kandydatów w wyborach bezpośrednich: prezydentów miast, burmistrzów i wójtów, będzie również wystawiało kandydatów w powiatach i gminach, ale to lokalne struktury partii będą decydowały o tym kto i pod jakim sztandarem (lokalnym czy partyjnym) wystartuje.

Jako Sojusz wystawimy kandydatów we wszystkich okręgach sejmiku województwa. Ci kandydaci powinni wystartować pod szyldem SLD. W wyborach w 2014 r. partia startowała pod szyldem “SLD – Lewica Razem” i jest to idea warta odnowienia w 2018 roku. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie najbliższa rada krajowa. Na naszych listach znajdą się na pewno koalicjanci, którzy uczestniczyli w II Kongresie Lewicy, związki zawodowe jak OPZZ i ZNP, ale również organizacje pozarządowe i ludzie związani z Lewicą – nie tylko członkowie partii.

Jesteśmy przygotowani na każdy termin i wszystkie zmiany w ordynacji, niezależnie od tego czy wybory samorządowe będą jesienią tego roku, wiosną następnego czy odbędą się w normalnym terminie-zapewnia Marcin Kulasek.

 

Platforma Obywatelska (PO)

Nie widzę powodu, żeby wybory miały odbyć się kiedy indziej, niż jesienią 2018 roku, kadencja zgodnie z konstytucją trwa cztery lata, więc wybory powinny odbyć się jesienią. My kończymy pracę nad programem, więc myślę, że jeszcze w tym roku będziemy gotowi z naszą wizją samorządu terytorialnego na najbliższe lata.

Rozmawiamy już na temat startu w samorządach i szykujemy kandydatów, ale też zaproponowaliśmy, żeby wszystkie organizacje, stowarzyszenia, komitety lokalne, które będą ewentualnie zagrożone nową ordynacją wyborczą, zagrożone wykluczeniem, wystartowały z naszych list. Oczywiście mówię tutaj o poziomie powiatów i województw. Przygotowujemy swoich kandydatów w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, ale tutaj rozmawiamy też szeroko z różnymi środowiskami, jak również partiami politycznymi i nie wykluczamy wystawienia wspólnych kandydatów.

Na pewno wystawimy kandydatów w miastach prezydenckich województwa warmińsko-mazurskiego, natomiast czy to będą, tylko i wyłącznie kandydaci Platformy Obywatelskiej, czy też wspólni kandydaci, to jeszcze nie zostało ustalone, ponieważ nie wiemy nawet, czy zostanie wprowadzona dwukadencyjność.

Tak naprawdę dopiero kiedy będą znane zmiany w kodeksie  wyborczym, to będziemy mogli odpowiedzieć na pytanie, jakich kandydatów wystawimy na poszczególnych szczeblach- powiedział poseł Jacek Protas, Przewodniczący Platformy Obywatelskiej na Warmii i Mazurach.

Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL)

Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Gustaw Marek Brzezin zaprezentował, jak wyglądają przygotowania do wyborów samorządowych w Polskim Stronnictwie Ludowym.

Polskie Stronnictwo Ludowe od dłuższego czasu przygotowuje się do zbliżających się  wyborów samorządowych, czego dowodem może być ostatnia wizyta Prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza podczas obrad Zarządu Wojewódzkiego. W trakcie posiedzenia zostali zaakceptowani pełnomocnicy wyborczy w okręgach do sejmiku wojewódzkiego. W okręgu obejmującym miasto Olsztyn i powiat olsztyński koordynatorem została poseł Urszula Pasławska. W okręgu numer 2 skupiającym cztery powiaty: nowomiejski, iławski, ostródzki i działdowski, koordynowania przygotowań podjął się marszałek.  Przygotowywaniem list w okręgu numer 3  powiaty: elbląski, braniewski, bartoszycki, lidzbarski  pokieruje Tomasz Sielicki, wójt gminy Braniewo.  Za wyłonienie kandydatów na listy wyborcze do sejmiku w okręgu numer 4 powiaty: kętrzyński, węgorzewski, gołdapski, olecki i ełcki odpowiadać będzie były wojewoda  Marian Podziewski,  zaś liderem okręgu numer 5, w którego skład wchodzą powiaty: szczycieński, nidzicki, piski, mrągowski i giżycki został starosta szczycieński Jarosław Matłach. Wyznaczeni pełnomocnicy przystąpili do przygotowywania pełnych list wyborczych do sejmiku wojewódzkiego, do których Polskie Stronnictwo Ludowe idzie pod własnym szyldem. Cel jest prosty: powtórzenie wyniku wyborczego z 2014 roku oraz umocnienie się na poziomie regionalnym.

Polskie Stronnictwo Ludowe jest jedną z nielicznych partii politycznych, która posiada struktury we wszystkich powiatach naszego regionu. Jest to niezwykły atut i szansa na osiągnięcie dobrego wyniku wyborczego. Koncentrujemy się na utworzeniu list wyborczych do wszystkich powiatów. Nie zabraknie również kandydatów na wójtów i burmistrzów warmińsko-mazurskich gmin i miast.

Nigdy nie zamykaliśmy się jedynie na własne środowisko przy konstruowaniu list wyborczych. Zawsze zapraszaliśmy do kandydowania ze swoich list przedstawicieli różnych środowisk, liderów społeczności lokalnych chcących włączyć się w życie publiczne. Na pewno istotny wpływ na kształt poszczególnych list będą mieli reprezentanci różnych grup zawodowych cieszących się dużym zaufaniem społecznym. Wśród bezpartyjnych kandydatów, którzy znajdą swoje miejsce na listach będą przedstawiciele m.in. oświaty, rolnictwa czy pomocy społecznej.

Osiągamy coraz lepsze wyniki w dużych aglomeracjach miejskich, czego przykładem jest zwycięstwo w ostatnich wyborach samorządowych prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego popieranego przez PSL. Pełne listy, we wszystkich okręgach oraz kandydata na prezydenta wystawiliśmy również w stolicy regionu. Po raz pierwszy w historii uzyskaliśmy wynik wyborczy do Rady Miasta Olsztyna gwarantujący zdobycie mandatu radnego przez Maję Antosik. Te przykłady pokazują, że elektorat miejski coraz bardziej ufa PSL-owi i utożsamia się z naszym programem wyborczym. Nie zamierzamy spocząć na laurach i nadal chcemy powiększać swój mandat sprawowania władzy w największych miastach regionu.

Domeną Polskiego Stronnictwa Ludowego zawsze były bezpośrednie spotkania
z wyborcami i wsłuchiwanie się w potrzeby mieszkańców. Program wyborczy konstruowany przed wyborami samorządowymi oparty jest na analizach z licznie odbytych rozmów
i konsultacji społecznych. Zamierzamy stworzyć spójną kampanię promocyjną, której celem będzie dotarcie z przekazem do jak największej liczby mieszkańców naszego regionu. Oprócz tradycyjnych mediów, nie zabraknie także działań promocyjnych podejmowanych
w Internecie
prezentował strategię działań wyborczych PSL-u Marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Prawo i Sprawiedliwość (PiS)

Poseł Jerzy Małecki przekazał nam, jak wyglądają przygotowania do wyborów samorządowych w partii rządzącej.

W chwili obecnej jesteśmy na etapie powoływania pełnomocników wojewódzkich i koordynatorów okręgowych. Pełnomocnikiem został poseł Jerzy Wilk, a koordynatorami senator Bogusława Orzechowska na okręg 34 i ja na okręg 35. W najbliższym czasie powstanie zespół samorządowy do spraw wyborów w skład którego wejdą także posłowie, senatorowie oraz pełnomocnicy powiatowi PiS.

Mamy zamiar wystawić kandydatów w wyborach na wszystkich szczeblach samorządowych, począwszy od radnych gminnych do prezydentów, burmistrzów i wójtów. Z zasady nasi kandydaci będę członkami, albo sympatykami Prawa i Sprawiedliwości.

Jeszcze nie rozmawialiśmy w partii na temat promocji kandydatów. Ale na pewno będziemy korzystali z mediów, także społecznościowych i spotkań z wyborcami.

Kukiz’15

Na pewno będziemy wystawiać listy do sejmików, a także interesują nas miasta prezydenckie, jeżeli chodzi o powiat, to będziemy jeszcze o tym dyskutować. Wybory samorządowe, to jest ponad 40 tysięcy radnych, to jest armia, której tak naprawdę jeszcze żadna siła polityczna nie zagospodarowała-mówi poseł Andrzej Maciejewski.-Jako debiutant w wyborach samorządowych ugrupowanie Kukiz’ 15 walczyć będzie o realne wyniki. Gdy chodzi o gminy, to tam są JOW-y i my będziemy tych JOW-ów bronić. Uważamy, że to jest słuszna idea i ona się sprawdziła, dlatego chcemy to pielęgnować i  rozwijać.

Na początku maja odbędzie się trzy dniowe posiedzenie partii Kukiz’15 poświęcone tylko i wyłącznie wyborom samorządowym. Po tym wyjazdowym posiedzeniu chce odważniej wyjść i przedstawić  koncepcję oraz poglądy na samorząd. Jeżeli chodzi o strategię, to pewien kierunek ugrupowanie ma już ustalony, ale najpierw zjazd, a następnie przekaz na zewnątrz.

-Gdy chodzi o termin wyborów, to bardzo długo żyliśmy faktem, że mogą być wcześniejsze wybory, ale ja jestem pewny, że odbędą się one w normalnym terminie, czyli jesienią przyszłego roku, tu nie będzie żadnych przyśpieszeń. My w komisji samorządowej mamy już zaplanowane działania praktycznie do końca roku. Zapowiedziane jest, że do wakacji powinna trafić propozycja ustawy o metropolii Warszawy. Po wakacjach do naszej komisji trafi kodeks urbanistyczno-budowlany, a więc to czym żyje samorząd, a po wakacjach pojawią się również konkrety dotyczące ustawy o szpitalach. Kalendarz wyborczy musi mieć przynajmniej okres półroczny. To pokazuje, że wybory wcześniejsze praktycznie są niemożliwe-powiedział poseł Andrzej Maciejewski.

Zgłosiliśmy się również po komentarz do partii Nowoczesna, ale do chwili zamykania numeru nie doczekaliśmy się odpowiedzi.

ra,rad

 

 

BRAK KOMENTARZY