Władze Olsztyna, Elbląga, Ełku oraz samorządu wesprą młody biznes

0
3936

W Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym wicemarszałek Wioletta Śląska-Zyśk oraz włodarze miast Olsztyna, Ełku i Elbląga, w których zlokalizowane są trzy działające w podpisali list intencyjny rozpoczynający współpracę tych samorządów na rzecz inicjowania i rozwoju przedsiębiorstw typu startup.

List intencyjny zakłada stworzenie na Warmii i Mazurach „platformy startowej”, czyli trwałego ekosystemu sprzyjającego powstawaniu i rozwijaniu innowacyjnych i technologicznych startupów. Inicjatorzy pomysłu chcą w przyszłości zaprosić do współpracy regionalne uczelnie, jednostki naukowo-badawcze, instytucje otoczenia biznesu, organizacje pozarządowe, a także przedstawicieli pozostałych jednostek samorządu terytorialnego. Docelowo z programu mają korzystać przede wszystkim ludzie do 35 roku życia, absolwenci uczelni, studenci ostatnich lat i wszyscy ci, którzy mają pomysł na biznes, ale nie wiedzą, jak się do tego zabrać lub poszukują merytorycznego wsparcia.

– Chcemy w przyszłości rozszerzyć pole działania także  o województwo podlaskie – mówił Wojciech Samulowski, dyrektor Olsztyńskiego Parku Naukowo – Technologicznego. – Zamierzamy aktywnie pozyskiwać chętnych do naszego programu, a nie czekać aż sami się do nas zgłoszą.

Projekt, wspierający startupy, finansowany będzie z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020. Jednak to nie jedyne źródło finansowania, z którego mogą korzystać przyszli przedsiębiorcy.

– Prócz tego mogą liczyć na środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2014-2020 – zapewniała Wioletta Śląska Zyśk, wicemarszałek województwa.

Wszyscy prezydenci miast, sygnatariusze listu intencyjnego, podkreślali, jak ważne jest wspieranie młodego biznesu, startupów.

– To nasze priorytetowe zadanie, bo chcemy, aby ci ludzie zostali na Warmii i Mazurach, chcemy tutaj stworzyć im warunki do tworzenia innowacyjnych firm – zapewniał Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Prezydent Elbląga mówił o “złotym trójkącie”, czyli o współdziałaniu trzech sektorów: samorządu, nauki i przedsiębiorców.

– Podpisanie dzisiejszego listu to najlepszy pomysł na usprawnienie przedsiębiorczości w regionie – oceniał Witold Wróblewski. – Wiele razy zdarza się tak, że młody człowiek ma pomysł na biznes, ale nie wie, jak się do tego zabrać, jak do tego podejść. Dzięki projektowi i naszej opiece merytorycznej będziemy mogli wesprzeć jego starania.

Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku, podkreślał, że ełcki park naukowo – technologiczny to jedna z najmniejszych tego typu jednostek na Warmii i Mazurach, ale sam Ełk ma już na swoim koncie projekty wspierające młody biznes.

– W tym roku po raz kolejny zorganizowaliśmy konkurs na najlepszy startup, dając możliwość rozwoju firmy – mówił prezydent Ełku. – Jesteśmy najmniejszym parkiem, ale liczę, że w ramach tego projektu będziemy mogli wesprzeć 5-6 pomysłów.

BRAK KOMENTARZY