Wilk złapany w sidła trafił do Napromka

0
1189

Informację leśnikom o wilku schwytanym w sidła przekazał przypadkowy spacerowicz. Zwierzę zostało uśpione.

Na miejsce niezwłocznie udał się miejscowy leśniczy ze strażnikiem leśnym, którzy potwierdzili, że to wilk. Powiadomione zostały służby weterynaryjne, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie oraz policja. Przybyły na miejsce lekarz weterynarii zaaplikował zwierzęciu środek usypiający. Następnie wilka uwolniono z wnyka. Okazało się, że jest to młody samiec – basior.
Po ocenie stanu zdrowia, lekarz zalecił przewiezienie zwierzęcia do specjalistycznego ośrodka w celu dalszej obserwacji. Nadleśniczy podjął decyzję o przewiezieniu wilka do prowadzonego przez Lasy Państwowe Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt „Napromek” w Nadleśnictwie Olsztynek. Tam został przebadany oraz pobrano od niego materiał do badań genetycznych. W ośrodku wilk będzie dochodził do pełni sił i mamy nadzieję, że niebawem zostanie wypuszczony na wolność w lasach Nadleśnictwa Młynary.

Na miejscu uwięzienia widoczne były liczne ślady wskazujące, że zwierzę próbowało się oswobodzić, walczyło o przetrwanie. Jednakże bez ludzkiej pomocy nie zdołałoby się uwolnić i groziła by mu śmierć głodowa. Wilk był bardzo ubłocony i wyraźnie osłabiony.

W Polsce wilk jest zwierzęciem podlegającym ochronie ścisłej gatunkowej. Jako drapieżnik będący na szczycie łańcucha pokarmowego odgrywa ważną rolę w środowisku przyrodniczym, wpływając na stan liczebności populacji zwierząt.
Straż Leśna Nadleśnictwa Młynary we współpracy z Policją dążą do ustalenia sprawcy kłusownictwa.

BRAK KOMENTARZY