Według policyjnych statystyk, kobiety jeżdżą samochodem bezpieczniej od mężczyzn

0
1688

Kobieta za kierownicą – często już samo takie sformułowanie wyzwala ironiczny uśmiech na twarzach mężczyzn – kierowców. Stereotypy, anegdoty i dowcipy o paniach za kierownicą, są w większości zupełnie niesłuszne i krzywdzące. Policyjne statystyki wskazują, że uczestniczki ruchu drogowego są bardziej uważne na drodze, a co za tym idzie bezpieczniejsze dla siebie i otoczenia od panów za kierownicą.

Mity i szkodliwe stereotypy

Chyba każdy słyszał jakiś dowcip o kobiecie za kierownicą. Pokutujący stereotyp kobiety jako słabszego kierowcy wciąż jest żywy w naszym społeczeństwie. Kolokwialnie mówi się „baba za kierownicą” – nazywając tak kogoś, kto słabo prowadzi auto. Zdarza się, że gdy wypadek spowoduje kobieta ludzie skłonni są do generalizowania i za pośrednią przyczynę zdarzenia uznają płeć kierującej. W wielu przypadkach taki sam wypadek spowodowany przez kierowcę – mężczyznę, nie budzi tylu emocji. Ot, wiadomo, mężczyznom się zdarza. W Internecie można znaleźć setki memów i dowcipów, na temat „wątpliwych” umiejętności i zaskakujących zachowań na drodze dotyczących pań.

Życie pokazuje, że kobiety doskonale radzą sobie za kierownicą

Prowadzą nie tylko auta osobowe. Kierują tramwajami, autobusami miejskimi, jeżdżą samochodami ciężarowymi, radiowozami, znajdzie się też duża rzesza zapalonych motocyklistek.

Kobiety za kierownicą są bardziej uważne i ostrożne od mężczyzn. Nie podejmują niepotrzebnego ryzyka na drodze, są mniej skłonne do rywalizowania z innymi kierowcami, wykazują większą empatię wobec wszystkich uczestników ruchu. To one chętniej zatrzymują się przed przejściem dla pieszych, zwracają uwagę na manewry innych uczestników.

Warto więc skończyć z krzywdzącymi stereotypami, a zacząć obserwować jak wygląda sytuacja w rzeczywistości. Płeć nie warunkuje bycia doskonałym kierowcą. Dobry kierowca to ten, który odpowiedzialnie i rozważnie zachowuje się na drodze, zwraca uwagę na innych uczestników ruchu i mierzy siły na zamiary – bez względu czy jest kobietą czy mężczyzną.

Fakty

Z naszych danych wynika, że kobiety – kierowcy powodują mniej wypadków drogowych, mniej kolizji, zdecydowanie rzadziej decydują się na jazdę pod wpływem alkoholu oraz popełniają zdecydowanie mniej wykroczeń. Oczywiście – kobiet za kierownicą jest zdecydowanie mniej niż mężczyzn, ale nie jest to tak wielka dysproporcja jak przed laty, więc może warto zmienić sposób myślenia.

Źródło: Warmińsko-Mazurska Policja

BRAK KOMENTARZY