Wacław Radziwinowicz z Nagrodą im. Panasa

0
290

To była III edycja konkursu, organizowanego pod patronatem honorowym Gustawa Marka Brzezina, marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. 

Organizatorem poprzednich edycji konkursu były regionalne oddziały Stowarzyszenia Dziennikarzy RP i Związku Literatów Polskich. W tym roku grono poszerzyło się o Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze” i związaną z nim Fundację im. Bolesława Sałudy.

Laureatem I edycji nagrody został Krzysztof Daukszewicz, II – Aleksander Kwaśniewski. W tym roku kapituła postanowiła wyróżnić redaktora Wacława Radziwinowicza, pierwszego redaktora naczelnego olsztyńskiego oddziału „Gazety Wyborczej”, wieloletniego korespondenta w Rosji.

Właśnie nakładem Agory ukazała się jego nowa książka pt. „Putin, car Atlantydy. Droga do wielkiej wojny”. Gościem uroczystości był Jarosław Kurski, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”, który też świeżo wydał książkę pt. „Dziady i dybuki”, a obaj autorzy długo składali dedykacje swoim czytelnikom.

Do zamku przybyło wielu znakomitych gości, w tym syn patrona nagrody Jacek Panas, było wiele gratulacji, wspomnień, wzruszeń, dobrej muzyki i poezji w wykonaniu zespołów Czyści jak Łza i Warmia Retro Band. Kolejna edycja nagrody już za rok.

PATRON
Henryk Panas (1912-1985) był dziennikarzem i pisarzem, redaktorem naczelnym pisma „Warmia i Mazury”, współzałożycielem SSK „Pojezierze”. Autor opowiadań wojennych, związanych ze służbą w armii Andersa, powieści regionalnych, a jego główne dzieło to tłumaczony na języki obce apokryf „Według Judasza”. W Olsztynie jest patronem ulicy na osiedlu Pieczewo. Kilka lat temu ukazała się jego biografia „Parnas według Panasa”, a w styczniu 2022 roku na domu przy ul. Księcia Witolda w Olsztynie odsłonięto poświęconą mu tablicę pamiątkową, ufundowaną przez SDRP i ZLP.

LAUREAT
W trzeciej edycji Nagrodę im. Henryka Panasa otrzymał Wacław Radziwinowicz (rocznik 1953), absolwent polonistyki i dziennikarstwa. Pracował w olsztyńskich gazetach, przebywał na stażu dziennikarskim w USA, a od 1992 roku kierował regionalnym oddziałem „Gazety Wyborczej”. Pięć lat później został korespondentem tego pisma w Rosji i był nim aż do 2015 roku, gdy cofnięto mu akredytację i nakazano opuścić Moskwę. Wydał kilka książek o tematyce rosyjskiej. Odznaczony Krzyżem Oficerskim OOP, laureat nagród dziennikarskich im. Dariusza Fikusa oraz MediaTory.

BRAK KOMENTARZY