W Teatrze im. Stefana Jaracza odbędzie się premiera spektaklu pt. Wyzwolenie

0
3802

Już 11 marca w Teatrze im. Stefana Jaracza odbędzie się premierowy pokaz spektaklu pt. Wyzwolenie. Spektakl opracował i wyreżyserował Krzysztof Jasiński.

W dużej Sali Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie odbyła się konferencja prasowa, dotycząca nowego spektaklu pt. Wyzwolenie. Z dziennikarzami spotkał się reżyser Krzysztof Jasiński, a aktorzy zagrali jedną scenę ze spektaklu. Na początek jednak warto przypomnieć sobie, o czym opowiada „Wyzwolenie”.

„Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego to niewątpliwie arcydzieło polskiego dramatu i jedna z największych zagadek literatury. Głównym bohaterem uczynił Wyspiański, Konrada, bohatera „Dziadów” Adama Mickiewicza. Zamrożony w teatrze budzi się w rzeczywistości 1902 roku. Zastaje Polskę podzieloną na różne partie i stronnictwa, w bałaganie, w którym każdy chce mieć monopol na jedyną i słuszną prawdę. Namawia autorów do grania sztuki narodowej. Wyspiański nawołuje do wyzwolenia z wewnętrznego zakłamania, myślenia stereotypami.

„Wyzwolenie” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego zapowiada się więc jako klasyka, w której odczytamy teraźniejszość. Dzieła dopełni piękna scenografia, zjawiskowe kostiumy i oczywiście efekty specjalne, które charakteryzują spektakle Jasińskiego.

Obsada: Marzena Bergmann, Milena Gauer, Katarzyna Kropidłowska, Ewa Pałuska, Marian Czarkowski, Dawid Dziarkowski, Grzegorz Gromek, Radosław Hebal, Grzegorz Jurkiewicz,  Maciej Mydlak, Paweł Parczewski, Artur Steranko

Reżyser Krzysztof Jasiński dokonał wielu skrótów jeżeli chodzi o tekst Wyspiańskiego – Skróty są mniej/więcej, takie jak się skraca Hamleta czy jak się skraca Króla Lira. Żyjemy w zupełnie innym świecie niż kiedyś i myślimy zupełnie inaczej, to szczególnie widać w odbiorze przez młodsze pokolenie, które przeszło przez całą kulturę obrazkową, właśnie dlatego trzeba wyciągać wnioski. U Wyspiańskiego mamy do czynienia z teatrem totalnym, to znaczy u niego jest wszystko przemyślane, doskonale skomponowane i bardzo precyzyjne. Jeżeli się cokolwiek robi z tym tekstem, to trzeba brać to pod uwagę.

Krzysztof Jasiński mówił także o tym, co odróżnia olsztyński spektakl od innych granych w całej Polsce – Ta inscenizacja olsztyńska, jest pierwszą inscenizacją, która w pełni pokazuje egzegezę Wyspiańskiego, źródło, z czego on to wziął i wymyślił. Nie stanie się to na zasadzie wymyślania czy macania, tylko to najtęższe umysły Uniwersyteckie próbowały to odkodować. Figura, która do tej pory jest obowiązującą, jest to figura labiryntu, jednak jest fałszywe, nieprawdziwe.

Premiera odbędzie się 11 marca, o godz.19:00, Scena Duża, czas trwania 2:10h+antrakt.

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY