W Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Olsztynku, odbył się III Ogólnopolski Festiwal Twórczości Jacka Kaczmarskiego

0
3575

W tegorocznym festiwalu udział wzięło 23 uczestników, którzy zaprezentowali piosenki twórczości Jacka Kaczmarskiego. Poziom festiwalu był wysoki i niezwykle wyrównany.

Warto na początek przybliżyć postać Jacka Kaczmarskiego. Był on polskim poetą, piosenkarzem, kompozytorem i twórcą wielu tekstów piosenek. Znany był głównie dzięki piosenkom o tematyce historycznej, takim jak; Rejtan, Sen Katarzyny II czy Lekcja historii klasycznej, a także dzięki piosenkom społeczno-politycznym np. Mury, Nasza Klasa czy Obława.

Tegoroczna edycja cieszyła się sporym zainteresowaniem. Uczestnicy byli bardzo dobrze przygotowani do swoich występów, prezentowali wysoki poziom artystyczny, dlatego jury miało spory problem z wyborem tych najlepszych. Ostatecznie jury w składzie:  Andrzej Fabisiak – przewodniczący, Katarzyna Kropidłowska, Patrycja Jackowska i Janusz Ciepliński dokonało wyboru.

Zwyciężczynią okazała się Julia Kuzyka z II Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku z piosenką „Czerwony autobus”. Drugie przypadło Julii Godzwon z Zespołu Szkół Salezjańskich w Ostródzie za wykonanie utworu „Kara Barabasza”. Trzecie miejsce za „Szklaną Górę” zajęła Dominika Kłos z Zespołu Szkół nr 3 w Szczytnie.

Janusz Ciepliński, dyrektor powiatowej szkoły muzycznej w Dywitach, a podczas festiwalu, jeden z członków jury, stwierdził, że w tym roku poziom był bardzo wyrównany – W tym roku w gronie tych wyróżnionych i nagrodzonych poziom był niezwykle wyrównany. Nie było kogoś, kto by w jakiś nadzwyczajny sposób rozbłysnął. Cała szósta osób wyróżnionych śpiewała w sposób bardzo ciekawy, przykuwający naszą uwagę. Julia Kuzyk zaśpiewała nienagannie technicznie, miała świetną dykcję, także tutaj należą się gratulacje osobie, która ją przygotowała. Mam nadzieje, że kiedyś będę miał okazję posłuchać jej płyty.

Na festiwal do Olsztynka przyjechali także przedstawiciele władz powiatu. Wśród był wicestarosta olsztyński Andrzej Abako, który wręczył nagrodę przyznawaną przez publiczność – Jury oceniało to według swojej profesji, a my ocenialiśmy to według naszego serca, według tego, co dany artysta włożył w to wykonanie i według nas wszystkich, czyli publiczności, na nagrodę zasłużyły Patrycja Szulc i Ania Kaczmarczyk.

Ewa Orłowska, Dyrektor Zespołu Szkół w Olsztynku,  przypomniała o tym, że oczywiście jest to trzecia ogólnopolska edycja tego festiwalu, ale ogólnie jest to już jubileuszowa dziesiąta edycja – To jest już edycja dziesiąta, czyli jubileuszowa, ponieważ w 2006 roku społeczność uczniowska wybrała patrona i został nim Jacek Kaczmarski. Od tego czasu rokrocznie w marcu organizujemy festiwal piosenki Jacka Kaczmarskiego. Z roku na rok festiwal cieszył się większym zainteresowaniem, dlatego postanowiliśmy rozszerzyć jego rangę do ogólnopolskiej.

Festiwal ma tak dużą rangę, ponieważ jest wspierany przez wiele instytucji – Jest to wydarzenie nie tylko nasze szkolne, ale i lokalne. Odczuwamy ogromne wsparcie instytucji takich jak; Dom Kultury w Olsztynku, Gimnazjum Publiczne im. Noblistów Polskich w Olsztynku, czy Powiatowa Szkoła Publiczna w Dywitach. W tym roku udało nam się także pozyskać sponsorów, którzy ufundowali wysokie nagrody pieniężne. Wspiera nas również starostwo powiatowe, finansując statuetki i gadżety – dodała Ewa Orłowska

Już za rok w marcu odbędzie się kolejna edycja festiwalu piosenki Jacka Kaczmarskiego.

Zobacz wideo:

Fotogaleria

BRAK KOMENTARZY