Ustawa o dystrybucji węgla przez samorządy wraz z rozporządzeniami opublikowana

0
2224

W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o dystrybucji węgla przez samorządy oraz towarzyszące jej rozporządzenia – w sprawie wykazu podmiotów uprawnionych do prowadzenia sprzedaży gminom paliwa stałego oraz w sprawie ilości paliwa stałego dostępnej dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego.

Chodzi o ustawę o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. W czwartek, 27 października, Sejm przyjął część poprawek, które zgłosił do niej Senat. W środę ustawa została podpisana przez prezydenta, a następnie opublikowana w Dzienniku Ustaw. Ustawa wraz z towarzyszącymi rozporządzeniami wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia – czyli 3 listopada.

Zgodnie z ustawą, gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Cena nie uwzględnia kosztów transportu. Następnie gmina będzie sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę.

Węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego. Trzeba będzie złożyć w swojej gminie wniosek o preferencyjny zakup węgla. Jeśli natomiast sprzedaż będzie prowadzić gmina sąsiednia lub podmiot prywatny, węgiel będzie można kupić po przedstawieniu zaświadczenia wystawianego przez wójta, burmistrza lub prezydenta o tym, że otrzymało się dodatek węglowy.

Zgodnie z przygotowanym przez resort aktywów państwowych rozporządzeniem ilość węgla dostępna dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego wynosi 1500 kg do 31 grudnia br. oraz 1500 kg od 1 stycznia 2023 r.

Importerzy węgla będą z kolei mogli wystąpić o rekompensaty. Środki na ich wypłatę będą pochodzić z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Maksymalny limit wydatków z Funduszu na rekompensaty w 2023 r. określono na 4,9 mld zł.

Zgodnie z rozporządzeniem przygotowanym przez resort aktywów państwowych sprzedawać węgiel samorządom w ramach ustawy o preferencyjnym zakupie tego paliwa będą mogły: Polska Grupa Górnicza (PGG), PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie, a także LW Bogdanka.

Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe oraz towarzyszące jej rozporządzenia są dostępne w formie załączników pod tym tekstem.

maja/ mam/

BRAK KOMENTARZY