Uruchomiony został nowy system ochrony przed powodziami

0
667

PGW Wody Polskie uruchomiły Informatyczny Systemu Osłony Kraju (ISOK), narzędzie do ochrony m.in. przed powodziami. Mają z niego korzystać także samorządy.

Jak poinformowały Wody Polskie w swym komunikacie, ISOK to „jeden z najważniejszych projektów zrealizowanych w ostatnich latach na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa Polski wobec zagrożeń naturalnych”.
„System ISOK stanowi kompleksowe narzędzie ochrony przed groźnymi zjawiskami, w szczególności meteorologicznymi i hydrologicznymi. Dzięki nowoczesnym technologiom pozyskiwania danych, wykorzystaniu specjalnych modeli matematycznych i map zagrożeń, pozwala odpowiednio wcześniej przewidzieć zagrożenie, ocenić jego skalę oraz podjąć określone działania w celu minimalizacji ryzyka i strat związanych z nadzwyczajnym zjawiskiem” – napisały Wody Polskie.

To przełomowy moment dla gospodarki wodnej w Polsce – powiedział Przemysław Daca, prezes Wód Polskich. – ISOK przenosi nas w XXI wiek. Dzięki niemu dysponujemy skonsolidowanym źródłem informacji o zagrożeniach w profesjonalnym i zaawansowanym narzędziu informatycznym. To system otwarty, możliwy do rozbudowywania o nowe funkcje, w zależności od przyszłych potrzeb. Jego ważnym elementem jest szybkie informowania o zagrożeniach. Każdy będzie mógł zarejestrować się w systemie i otrzymywać wiadomości SMS o niebezpieczeństwach pogodowych. ISOK stawia Polskę wśród krajów, które w sposób efektywny i nowoczesny dbają o bezpieczeństwo swoich obywateli.

Dr Przemysław Ligenza, dyrektor naczelny Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapewniał, że ISOK zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców naszego kraju. – Kluczowe znaczenie dla przeciwdziałania skutkom klęsk żywiołowych ma szybka i kompleksowa informacja – wyjaśniał. – ISOK stanowi platformę wspierającą pracę służb zajmujących się reagowaniem kryzysowym na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym. Rozwiązania informatyczne pomogą w efektywnym zapobieganiu sytuacjom kryzysowym, przygotowaniu do przejmowania nad nimi kontroli w drodze zaplanowanych działań, ostrzeganiu i reagowaniu w przypadku ich wystąpienia.

Źródło: Codzienny Newsletter Informacyjny PAP

BRAK KOMENTARZY