Urania przyciąga architektów

0
2285

Zakończyło się przyjmowanie wniosków o dopuszczenie do konkursu na koncepcję przebudowy olsztyńskiej hali. Zainteresowanie jest większe, niż w przypadku stadionu.

Przygotowania do przebudowy Uranii są kolejnym zadaniem, jakie podjęły władze stolicy regionu. Idąc sprawdzonym i skutecznym tropem, także w tym przypadku zdecydowaliśmy się na rozpisanie konkursu architektonicznego na koncepcję, nad przebiegiem którego czuwają przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich w Olsztynie. Przypomnijmy, że chwalone i obsypywane nagrodami Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel również zyskało swój kształt dzięki konkursowi.

W pierwszej części grudnia rozstrzygnięto podobne postępowanie, dotyczące stadionu przy al. Piłsudskiego. Spośród ponad 40 propozycji, najlepszą według ekspertów okazała się ta przedstawiona przez pracownię PIG Architekci z Warszawy.

Konkurs dotyczący Uranii został rozpisany pod koniec poprzedniego roku. Do ratusza wpłynęło aż 67 zgłoszeń z całej Polski. Teraz trwa sprawdzanie wniosków pod względem formalnym. Pracownie, które miałyby braki w dokumentacji, zostaną wezwane do ich uzupełnienia. Decyzja o dopuszczeniu do konkursu zostanie podjęta 19 stycznia (wtorek).

Pracownie, które zostaną zaproszone do przygotowania koncepcji, będą miały na to dwa miesiące – do 15 marca (wtorek). Później propozycje oceni sąd konkursowy, w skład którego wchodzą ratuszowi urzędnicy oraz przedstawiciele oddziałów SARP-u z Olsztyna, Wrocławia, Krakowa. Wyniki zostaną ogłoszone 24 marca 2016 roku. Zwycięska pracownia zostanie zaproszona do negocjacji na wykonanie projektu hali w trybie zamówienia z wolnej ręki.

Po przebudowie hala powinna mieć 3,5-4 tys. miejsc. Zachowany ma zostać charakterystyczny kształt dachu, powstać ma także pełnowymiarowa sala rozgrzewkowa. Poza tym zmodernizowane zostaną m.in. instalacje grzewcze, elektryczne, wentylacja, klimatyzacja. Obiekt ma być odpowiednio izolowany, tak, aby zmniejszyć koszt eksploatacji oraz zwiększyć komfort użytkowników.

Urania została wybudowana, podobnie jak stadion przy al. Piłsudskiego, w 1978 roku. Ma widownię na 2600 miejsc. Poza częścią sportową, jest część handlowa oraz zaplecze sanitarne. Na najwyższym piętrze Uranii działa Muzeum Sportu.

BRAK KOMENTARZY