Twórczość Feliksa Nowowiejskiego zabrzmiała w Barczewie

0
2254

Nawet po 139 latach od narodzin Feliksa Nowowiejskiego, w jego rodzinnym Barczewie, wciąż można usłyszeć twórczość artysty. 28 sierpnia Filharmonicy warmińsko-mazurscy wraz solistami i chórem zaprezentowali w Barczewie Oratorium „Quo Vadis” op.30 Feliksa Nowowiejskiego. Koncert odbył się w kościele p.w. św. Anny i św. Szczepana.

Wydarzenie w barczewskim kościele rozpoczął występ organowy Bogny Nowowiejskiej-Bielawskiej, wnuczki Feliksa Nowowiejskiego. Artystka ciągle kultywuje pamięć o rodzinie Nowowiejskich. – Staram się grać utwory dziadka na każdym swoim koncercie. Jestem również prezesem towarzystwa im. Feliksa Nowowiejskiego i staram się organizować koncerty z jego muzyką. Prowadzę również salon muzyczny i muzeum Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu. Bogna Nowowiejska-Bielawska urodziła się już po śmierci swojego dziadka, jednak zna go doskonale z opowieści swojego ojca Jana Nowowiejskiego. Jak zaznaczyła artystka, wychowywała się w duchu muzyki Feliksa Nowowiejskiego i jego postaci.

Twórczość Feliksa Nowowiejskiego bardzo ceni Piotr Sułkowski dyrygent i dyrektor naczelny Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, który przewodził chórowi. – Jest to kompozytor, który wyprzedzał swoją epokę. Ten kompozytor tak komponował, takimi obrazami, takimi wspaniałymi barwami operował, że wyobraźnia sięgała dużo dalej niż innym, ówczesnym kompozytorom. Dyrektor Sułkowski dodał, że koncert zostanie powtórzony podczas koncertu prezydenckiego, 20 listopada w Warszawie w Filharmonii Narodowej.

Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin zaznaczył przed koncertem, jak ważna jest pamięć o takich osobach jak Feliks Nowowiejski, zarówno dla Warmii i Mazur, jak i całego kraju. – Jest to kwestia wielkiego autorytetu muzycznego w ówczesnym czasie, ale jak widać muzyka przetrwała i będzie trwała wiecznie. Autor znany jest na całym świecie, także ogromny szacunek, ogromna powaga w tym roku i wielka promocja dla Warmii i Mazur.

Dzieło wykonane zostało po raz pierwszy w roku 1907 w Usti nad Łabą. Po retuszach wniesionych przez kompozytora, swoją drugą premierę miało w 1909 roku w Amsterdamie. W okresie międzywojennym „Quo Vadis” prezentowane było ok. 200 razy w miastach Europy i obu Ameryk, wykonywane było w 13 językach.

Zobacz naszą relację wideo:

BRAK KOMENTARZY