Ten dokument otwiera nam drogę do dalszych działań i prac nad jedną z wizytówek miasta, czyli dworcem głównym – tymi słowami Grzegorz Tomaszewski, Dyrektor Zarządzający ds. Nieruchomości PKP S.A. podsumował podpisanie aktu notarialnego na zamianę gruntów między Gminą Olsztyn a PKP S.A. Tym samym przygotowania do budowy Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Olsztynie wkroczyły w kolejny etap.
Zgodnie z podpisanym dokumentem PKP S.A. otrzyma tereny w rejonie dworca Olsztyn Główny, niezbędne do realizacji projektu oraz dodatkowe grunty, które stanowią uzupełnienie transakcji i zostaną przeznaczone do komercyjnego zagospodarowania. W zamian za to spółka kolejowa przekaże miastu nieruchomość położoną przy Alei Sybiraków.
– Bardzo się cieszę, że finalizujemy zamianę nieruchomości z PKP S.A. Ta transakcja pozwoli na zrealizowanie kilku ważnych dla Olsztyna projektów, z których najistotniejszym jest budowa Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego, z nowym dworcem kolejowym, autobusowym i przestrzenią komercyjną. Mam nadzieję, że podpisany dzisiaj dokument umożliwi jego realizację zintegrowanego centrum komunikacyjnego. Ponadto mienie miasta powiększy się o zasłużony dla olsztyńskiego sportu stadion Warmii. Patrząc na sukcesy olsztyńskich sportowców oraz dynamicznie rosnącą tendencję olsztynian do aktywności ruchowej, jestem spokojny o jego racjonalne wykorzystanie. Mówiąc krótko – udało się i dziękuję za to partnerom z PKP S.A. – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.
– Chcemy, aby Olsztyn Główny był miejscem integrującym wszystkie środki transportu. Zamiana gruntów pozwoli nam na realizację tak dużej inwestycji i ułatwi rozmowy z potencjalnym inwestorem. Trwają ustalenia dotyczące formuły, w jakiej miałby być realizowany ten projekt. – wyjaśnia Grzegorz Tomaszewski, Dyrektor Zarządzający ds. Nieruchomości PKP S.A. – PKP S.A. realizując największy w historii kolei program modernizacji dworców, w przypadku większych miast często decyduje się na tworzenie zintegrowanych centrów komunikacyjnych. Takie rozwiązanie doskonale wpływa na rozwój tkanki miejskiej i ułatwia życie społecznościom lokalnym i podróżnym. – dodaje Tomaszewski.