Dzisiaj w województwie warmińsko-mazurskim startuje rekrutacja uzupełniająca do szkół. Miejsc jest jeszcze sporo

0
389

Dzisiaj rozpoczęła się rekrutacja uzupełniająca do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych. Miejsc nie powinno dla nikogo zabraknąć.

Ministerstwo Edukacji, podawało informację, że w tym roku szkolnym na 726 751 absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych w szkołach dla dzieci i młodzieży czeka 828 977 miejsc w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w całym kraju. Ogółem w szkołach jest przygotowanych 102 tys. dodatkowych miejsc dla tegorocznych absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów.

W województwie warmińsko-mazurskim liczba miejsc wynosi 29193, a absolwentów jest 27174. Jeżeli natomiast chodzi o Olsztyn, to miejsc w szkołach jest 6222, a absolwentów 3346. Są to dane zaprezentowane przez Ministerstwo Edukacji, jeszcze przed początkiem rekrutacji. Teoretycznie miejsce w olsztyńskich szkołach jest prawie dwa razy więcej niż absolwentów, pomimo tego iż w tym roku mamy do czynienia z podwójnym rocznikiem.

W pierwszej fazie rekrutacji ponad 800 uczniów z Olsztyna nie dostało się wybranej przez siebie szkoły. Czy to oznacza, że ci uczniowie zostaną „na lodzie”? Nie, ponieważ w Olsztynie uczeń mógł rekrutować do dowolnej liczby szkół, więc gdy teraz zdecydował się tylko na jedną z nich, to w pozostałych zwolniło się po nim miejsce.

Dziś wiadomo, że chęć uczenia się w wybranej placówce potwierdziło 3528 uczniów. To oznacza, że w szkołach prowadzonych przez gminę Olsztyn są jeszcze 1782 miejsca.

Trzeba również zaznaczyć, że szkoły niepubliczne, nie były dodane w internetowej rekrutacji, a one również przygotowały dla uczniów sporo wolnych miejsc. Kurator zaznaczył, że chciałby aby w przyszłych latach również w tych placówkach ta rekrutacja została wprowadzona, ponieważ wtedy będzie można uniknąć zamieszania.

W Elblągu sytuacja jest znacznie lepsza. 200 uczniów nie dostało się do wybranych przez siebie szkół, ale z powodu, nie spełnienia kryteriów wyznaczonych przez te szkoły. W rekrutacji uzupełniającej dla tych uczniów spokojnie znajdą się miejsca, ponieważ pozostało jeszcze 400 wolnych miejsc.

Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty zbierało dane ze wszystkich szkół. Obecnie potwierdzone jest, że w drugim procesie rekrutacji, jest ponad 2500 wolnych miejsc – Odpowiedzialnie stawiałem tezę, że we wszystkich typach szkół w całym województwie, będą wolne miejsca po pierwszym okresie rekrutacji i to się sprawdziło. Ten podwójny rocznik, który w tym roku wchodzi do szkół, nie miał żadnego negatywnego wpływu na rekrutację – powiedział Krzysztof Marek Nowacki, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty.

W szkołach powiatowych, których organem prowadzącym jest powiat olsztyński, również miejsc jest bardzo dużo, ponieważ zabrakło chętnych w pierwszej części rekrutacji – Uczniowie nie mając limitów składali podania o przyjęcia do szkół w Olsztynie i to były ich szkoły pierwszego wyboru. Większa część mieszkańców powiatu z tych bliższych regionów, pracuje i żyje w Olsztynie w związku z tym, to olsztyńskie szkoły są pierwszym wyborem. My mamy sporo tych wolnych miejsc i czekamy na uczniów w rekrutacji uzupełniającej –dowiedzieliśmy się w Starostwie Powiatowym w Olsztynie.

Rekrutacja uzupełniająca potrwa do 6 sierpnia.

BRAK KOMENTARZY