Będą obchody. Rok 2020 Rokiem Samorządu Terytorialnego

0
1283

Główne uroczystości w Warszawie i obchody lokalne; konferencje, odczyty i „coś dla ludzi” – tak ma wyglądać świętowanie 30-lecia odrodzenia samorządu terytorialnego.

O powołaniu sztabu i chęci wspólnego świętowania przyszłorocznego jubileuszu poinformowali na konferencji prasowej przedstawiciele Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Związku Gmin Wiejskich i Związku Powiatów Polskich.

„Obchody będą trwały od 27 maja do 4 czerwca. Będą to obchody centralne i w mniejszych miastach. Zachęcamy również małe gminy, aby w tych dniach przedstawiły swoim mieszkańcom, na czym polega samorząd” – powiedział prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski. „Główne uroczystości odbędą się w Warszawie, ale każde z miast włączy się w obchody jubileuszu; włączą się też inne korporacje. W tej chwili jest powołany sztab, trwają prace przygotowawcze” – poinformował.

Jak mówił w programie uroczystości planowane są „i konferencje, i spotkania, i odczyty, i coś dla ludzi, żeby pokazać znaczenie samorządu terytorialnego”.

“Jesteśmy dumni z tego samorządu, niezależnie od tego, w jaki sposób się go teraz przedstawia” – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Zwrócił też uwagę na wyzwania, przed którymi stoją samorządy. „Mamy świadomość wielu wyzwań, które są przed nami, widzimy szereg niepokojących zjawisk, jak migracje wewnętrzne, czyli proces przeprowadzania się do dużych metropolii, co postrzegamy w kategoriach nierównomiernego rozwijania się kraju. Widzimy szereg rzeczy, które można by poprawić, jak chociażby kwestia wykluczenia transportowego” – wyliczał.

„Samorząd to nie tylko doskonała absorpcja środków unijnych. To budżety obywatelskie, to ruchy miejskie, to władza blisko obywatela, to podstawa demokracji” – podkreślał z kolei Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

Mirosław Lech, wójt Korycina zaznaczył, że 30-lecie samorządy to święto wszystkich Polaków. „Gdyby nie reforma samorządowa, to Rzeczpospolita – czy miejska, czy wiejska – wyglądałaby zupełnie inaczej. To święto powinno służyć temu, by przekonać Polaków, że zrobiliśmy wspólnie rzecz niesamowitą” – powiedział. „To święto powinno również służyć temu, ażeby pewne rzeczy naprawić” – dodał.

Rudolf Borusewicz, dyrektor Biura Powiatów Polskich przypomniał natomiast, że proces zapoczątkowany pierwszymi wolnymi wyborami do rad gmin w 1990 roku zakończył się osiem lat później utworzeniem powiatów. „Samorząd powiatowy, mając swoje obchody, staje jednak w szeregu całej rodziny samorządowej i 30-lecie świętujemy razem” – zaznaczył.

Unia Metropolii Polskich, Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich podjęły w listopadzie uchwały uznające rok 2020 Rokiem Samorządu Terytorialnego.

27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze całkowicie wolne wybory do rad gmin. Były one efektem uchwalonej 8 marca 1990 roku ustawy o samorządzie terytorialnym. Ustawa została przygotowana przez Senat RP, wyłoniony w wyborach 4 czerwca 1989 roku.

Źródło: Serwis PAP

BRAK KOMENTARZY