Samorządowa Szkoła Muzyczna uratowana. Około pół tysiąca uczniów odetchnęło

0
556

Pół tysiąca uczniów Samorządowej Szkoły Muzycznej będzie mogło dalej się uczyć i rozwijać muzycznie.

Samorządowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Dywitach powstała w 2010 roku jako wspólna inicjatywa samorządów Powiatu Olsztyńskiego i Gminy Dywity. Była to pierwsza powiatowa placówka muzyczna w kraju. Szybko okazało się, że zapotrzebowanie na bezpłatną edukację artystyczną jest tak duże, że Powiat zdecydował o utworzeniu filii. Z biegiem lat powstawały 4 – w Barczewie, Biskupcu, Olsztynku oraz Dobrym Mieście. Uczy się w nich pół tysiąca dzieci i młodzieży.

W 2010 roku nad szkołą zawisły ciemne chmury. Departament artystyczny Ministerstwa Kultury wprowadził zapis o zakazie prowadzenia filii. Niewiele pocieszającą opcją była następnie wprowadzona przez ministerstwo możliwość prowadzenia przez szkoły muzyczne dwóch filii. Dla naszego Powiatu oznaczało to konieczność wygaszania działalności pozostałych placówek.

– Nie chciałem się z tym pogodzić. Nie mogliśmy pozwolić na to, by młodzi mieszkańcy naszego powiatu mieli utrudniony czy wręcz uniemożliwiony dostęp do kształcenia muzycznego – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński i podkreśla, że uczniowie tych szkół są doceniani i nagradzani podczas różnych konkursów. – Rozpoczęliśmy intensywne starania o zmianę prawa. Rozmowy z prawnikami, tu nisko się kłaniam mecenasowi Lechowi Obarze,  spotkania z wieloma osobami, długa lista pism. Przełom i nadzieję dało mi spotkanie z wicepremierem Piotrem Glińskim podczas jego pobytu w Olsztynie w 2020 roku. Mogłem też liczyć na wsparcie parlamentarzystów z Warmii i Mazur – wyjaśnia starosta Abako.

Przygotowano poprawki do projektu nowelizacji Prawa oświatowego. Chodzi o to, by liczba szkół filialnych mogła być zróżnicowana w zależności od wielkości obszaru samorządu prowadzącego publiczną szkołę artystyczną wraz z podporządkowanymi jej filiami.

Propozycja znalazła się w porządku obrad sejmowych komisji edukacji i obrony 4 stycznia 2022 roku. W posiedzeniu wziął udział zarówno starosta Andrzej Abako, jak i Janusz Ciepliński, dyrektor Samorządowej Szkoły Muzycznej w Dywitach. Po wystąpieniu starosty posłowie zdecydowali, jednomyślnie oddając 70 głosów za wprowadzeniem poprawki do ustawy.

Wynik głosowania z radością przyjął dyrektor SSM w Dywitach. – To wielka ulga, ale też satysfakcja, że parlamentarzyści ponad podziałami partyjnymi docenili wartość i wagę edukacji muzycznej. Jestem wdzięczny staroście za jego determinację, bo walczył jak lew, ale też za zrozumienie i moralne wsparcie w tej walce o możliwość nauczania dzieci w powiecie – ocenia Janusz Ciepliński.

Teraz propozycję komisji musi przegłosować Sejm, a ustawę podpisać prezydent RP.

BRAK KOMENTARZY