Rusza rozbudowa DK15 w Rożentalu

0
128

Drogowcy podpisali umowę na rozbudowę drogi krajowej nr 15 w miejscowości Rożental. Zadanie za kwotę 13,8 mln zł zrealizuje Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe z Brodnicy.

Zakres prac będzie obejmował m.in. podniesienie nośności nawierzchni do 11,5 t/oś. Przebudowane na rondo zostanie skrzyżowanie DK15 z drugim (od strony Ostródy) wjazdem do Rożentala, natomiast zlikwidowane zostanie skrzyżowanie DK15 z drogą powiatową nr 1214N (na odcinku Rożental – Grabowo). Droga powiatowa zostanie włączona do ronda nowym odcinkiem wykonanym w ramach rozbudowy drogi krajowej.

W ramach inwestycji zbudowany zostanie korpus drogowy o przekroju jednojezdniowym 1×2, a istniejące zatoki autobusowe (wraz z peronami i dojściami) zostaną odtworzone.  Powstaną też chodniki oraz przejścia dla pieszych wraz z odpowiednim oświetleniem. Prace budowlane potrwają 13 miesięcy.

Bezpieczeństwo priorytetem

Dojazd z miejscowości Rożental do DK15 możliwy jest poprzez dwa skrzyżowania, które oddalone są od siebie o zaledwie 300 m. Przy braku odpowiedniej ostrożności ze strony kierowców, na skrzyżowaniach zdarzają się kolizje z pojazdami
skręcającymi do Rożentala lub włączającymi się do ruchu na drodze krajowej. – Inwestycja wpłynie na uspokojenie ruchu na długim, prostym odcinku drogi krajowej nr 15 oraz na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w tym miejscu – informuje Karol Głębocki, rzecznik olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

BRAK KOMENTARZY