Rozstrzygnięto XXIV edycję konkursu „Czysta i piękna zagroda – estetyczna wieś 2019″

0
3248
Od lewej: wójt Gminy Kiwity Wiesław Tkaczuk, sołtys Żegot Tomasz Gowkielewicz i Dyrektor Departamentu Obszarów Wiejskich i Rolnictwa UM w Olsztynie Jarosław Sarnowski

Poznaliśmy zwycięzców XXIV edycji konkursu „Czysta i piękna zagroda – estetyczna wieś 2019”.

Celem konkursu jest poprawa stanu ekologicznego i estetycznego wsi z terenu gmin należących do Związku Gmin Warmińsko – Mazurskich. W konkursie mogły wziąć udział wsie z terenu Gmin – Członków Związku Gmin Warmińsko – Mazurskich. Konkurs ten rozgrywany był w kategorii wsi, z wyłączeniem wsi, na terenie których mieści się siedziba urzędu gminy.

W latach 1996-2019 w konkursie udział wzięło 955 wsi. Najczęściej w pierwszej trójce konkursu plasowały się sołectwa z gmin Nidzica, Lidzbark Warmiński i Biskupiec.

W konkursie nie zawsze wygrywają najpiękniejsze miejsca- Przypomnę, że w konkursie nie wygrywają najpiękniejsze wsie, tylko te, w których widać było, że włożono najwięcej pracy w ich upiększenie. Liczy się przede wszystkim postęp. Wieś, która wygrała w tym roku, na pewno jeszcze będzie musiała popracować nad wizerunkiem, ale postęp dokonała największy ze wszystkich – powiedziała Urszula Młodziejewska, przewodnicząca komisji konkursowej.

Wójtowie gmin, na których terenie położone są nagrodzone sołectwa powtarzali, że jest to sukces sołtysów, a również i wszystkich mieszkańców, ponieważ to głównie oni wspólną i często ciężką pracą doprowadzili do tego, że ich wsie wyglądają teraz tak pięknie.

Pierwsze miejsce w konkursie zajęło sołectwo Żegoty gm. Kiwity (nagroda 15 tys.zł), drugie miejsce Nibork Drugi gm. Nidzica (nagroda 7 tys.zł), a trzecie miejsce Stryjewo gm. Biskupiec (nagroda 3.5 tys.zł).

My jako sołectwo Żegoty pierwszy raz wystąpiliśmy w tego typu konkursie i nie wierzyłem, że cokolwiek uda nam się tutaj osiągnąć. Wierzyłem jednak w ludzi i w to, że będziemy umieli się zintegrować. Zależało mi przede wszystkim na tym, żeby ludzie się zmobilizowali i wspólnie to zrobili, a nasza wygrana jest tylko wartością dodaną – powiedział Tomasz Gowkielewicz, sołtys wsi Żegoty.

Wyróżnienia i nagrody w kwocie od 1.5 do 3 tys. zł otrzymały następujące sołectwa: Bartoszki, Mały Łęck, Dziarny, Zaścianki, Skandawa, Kucbork, Nowe Kiejkuty, Kraszewo, Lubnowy Wielkie, Tejstymy.

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY