Ranking zawodów. CBOS: sprzedawca darzony większym zaufaniem społecznym niż urzędnik i radny

0
801
Szewc i sprzedawca to zawody bardziej poważane przez Polaków niż m.in. radny gminny i urzędnik – wynika z sondażu CBOS. Na czele rankingu znalazł się strażak i pielęgniarka.
W sondażu zapytano, jakim poważaniem badani darzą poszczególne zawody i funkcje. W komunikacie z badania CBOS zwrócił uwagę, że największym społecznym zaufaniem cieszą się niezmiennie zawody, które cechuje wysoka użyteczność społeczna jak strażak (94 proc. dużego poważania społecznego) i pielęgniarka (89 proc. deklaracji dużego szacunku). Obie profesje są też związane bezpośrednio z niesieniem pomocy innym, a stosunek do nich jest równie pozytywny wśród wszystkich badanych grup, niezależnie od wieku i wykształcenia.
Kolejne miejsca w zestawieniu przypadły: robotnikowi wykwalifikowanemu, górnikowi (po 84 roc. deklaracji), profesorowi uniwersytetu (83 proc.), lekarzowi (80 proc.), nauczycielowi (77 proc.) i inżynierowi pracującemu w fabryce (76 proc.). Zawody te cieszą się ponadprzeciętnym poważaniem wśród mieszkańców największych miast. W raporcie podkreślono, że kolejny raz w hierarchii zawodów robotnik wykwalikowany lokuje się wyżej niż inżynier pracujący w fabryce, a pielęgniarka wyżej niż lekarz.
Z sondażu wynika, że wysokim uznaniem społecznym cieszą się także rolnicy indywidualni (76 proc.), księgowi (75 proc.), informatycy/analitycy systemów komputerowych (72 proc.), a także m.in. właściciele małych sklepów (67 proc.), sprzedawcy w sklepie (65 proc.), szewcy i policjanci (po 64 proc.).
Dość nisko w zestawieniu znalazły się zawody i funkcje związane ze sprawowaniem władzy. Tylko co trzeci badany z uznaniem wypowiadał się o pracy ministra i radnego gminnego, a 27 proc. – o pracy posła i maklera giełdowego.
Ranking prestiżu zawodów, podobnie jak w ubiegłych latach, zamyka działacz partii politycznej, którego dużym szacunkiem darzy 18 proc. respondentów, a 34 proc. deklaruje małe uznanie. Funkcje związane ze sprawowaniem władzy takie, jak: minister, poseł na Sejm, radny gminny i działacz partii politycznej darzone są większym szacunkiem przez badanych gorzej wykształconych, mieszkających w mniejszych miejscowościach, a w szczególności na wsi.
Badanie przeprowadzono od 3 do 10 października na reprezentatywnej próbie 965 osób.
PAP/mp/

BRAK KOMENTARZY