Radny SLD o walce ze smogiem w Olsztynie – co można zrobić?

0
2833

Ile kosztuje mieszkańców Olsztyna walka ze smogiem i co jeszcze trzeba zrobić? Taki temat poruszyli na dzisiejszej (15.02) konferencji prasowej Krzysztof Kacprzycki – przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Olsztynie i Grzegorz Gieda – sekretarz SLD w Olsztynie.

W Olsztynie aktualnie funkcjonuje tylko jedna stacja pomiaru jakości powietrza przy ulicy Puszkina. Jak podkreślił Krzysztof Kacprzycki, jest to zdecydowanie zbyta mało, ale już w tej sprawie odbyły się rozmowy z prezydentem miasta i zostały podjęte kroki, żeby tych stacji było więcej. – Jedna stacja pomiarowa na Olsztyn to za mało. Wiemy tylko, jak wygląda sytuacja na ulicy Puszkina, ale już w południowej części miasta możemy się tylko domyślać. Powiedział Krzysztof Kacprzycki i dodał, że za wytwarzanie smogu w mieście odpowiadają wszyscy mieszkańcy i przedstawił kilka sposobów, dzięki którym emisję zanieczyszczeń można ograniczyć. – Specjaliści opracowali system ekologicznej jazdy, co szczególni pomaga w okresie zimowym. Według badań kierowcy zużywają około 20% więcej paliwa, jeśli nie stosują się do zasad płynnej jazdy. Znaczenie ma również odpowiednie ciśnienie w oponach. W sposób bezinwestycyjny można ograniczyć ilość emisji spalin, nie zmieniając pieca, nie zmieniając instalacji, tylko sposób, w jaki prowadzone jest spalanie na terenie miasta. Krzysztof Kacprzycki dodał również, że warto wyposażyć wszystkie osiedla w podobne czujniki, jak przy ulicy Puszkina. Koszt jednego takiego urządzenia to około tysiąc złotych.

Według danych Komisji Europejskiej, Polska wielokrotnie przekracza normy zanieczyszczenia powietrza. Jak powiedział Grzegorz Gieda, Unia Europejska zwraca nam uwagę na uchybienia w tej sprawie i zwraca też uwagę, że mają one wpływ na środowisko i zdrowie człowieka. – Polska jest jedynym krajem członkowskim Unii Europejskiej, który nie ma żadnych norm dotyczących paliw stałych i emisji dla nowych kotłów. Stosowanie nowych kotłów, niespełniających norm w połączeniu z węglem niskiej jakości, według Komisji Europejskiej jest główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza. Koszty zewnętrzne związane ze zdrowiem wynikające z zanieczyszczania powietrza wynoszą aż 26 miliardów euro rocznie. W przeliczeniu na złotówki, każdy Polak ponosi koszty w granicach około 3 tysięcy złotych.

BRAK KOMENTARZY